Yandaş yazar olmak yetmiyor: Yeni Şafak Kürt yazar Müfit Yüksel'i işten çıkardı

Müfit Yüksel'in hükümet yanlısı Yeni Şafak gazetesinde haftalık olarak kaleme aldığı yazılarına gazete yönetimi tarafından son verildi.

Yandaş yazar olmak yetmiyor: Yeni Şafak Kürt yazar Müfit Yüksel'i işten çıkardı

Yeni Şafak, Müfit Yüksel’in gazetedeki yazılarına son verdi. Haberi Twitter’dan duyuran Yüksel, bir okurun “Siz mi sonlandırdınız yoksa onlar mı hocam? İlhami Işık’la bir ilgisi var mı?” diye sorması üzerine “Onlar sonlandırdı” yanıtı verdi.

“Eyvah Akparti’nin Kürt oylarıyla arasını açma operasyonu mu başladı?” sorusuna ise Yüksel’in cevabı “Aynen” şeklinde oldu.  

Yüksel’in, Doğu Perinçek’le girdiği tartışma nedeniyle gazeteden uzaklaştırıldığı iddia edildi. Haber Türk’teki bir canlı yayında Yüksel, Türkiye’nin Suriye, İran ve Rusya ile müttefik olması gerektiğini savunan Perinçek’e itiraz ederek, Kürtlerin dışlanmaması gerektiğini söylemişti. Perinçek ise Müfit Yüksel’i “PKK avukatlığı yapmak”la suçlamıştı. 

Yüksel’e verilen bazı tepkiler şöyle: 

Politic Kurd: Bir Kürd olarak şimdiye kadar Kürd düşmanı o lağım medyasında nasıl yazdın? Kürd olduğun için AKP-MHP ittifakı aşkına işine son verildi, mutlu musun?

Ahmet Eyüpoğlu: Hocam bunlar Reis’in kuyusunu kazıyorlar. İşin kötü yanı Reis bunu görüyor ve müdahale etmiyor.

Mütefekkir: Müfid Yüksel’e tahammül edemeyen dindarlar bu ülkeye ve İslam coğrafyasına hangi İttihad-ı İslam’ı vadediyorlar.

Srako: Maalesef konsept gereği artık Turancı, ırkçı olmayanlar bu tip yayın gruplarında barınamıyorlar. Çok geçmiş olsun. Allah büyük. 

Abdülbaki Erdoğmuş: Akparti’ye bu kadar katkı ve destek veren İslamcı Kürt Yazar-araştırmacı Müfid Yüksel’e tahammül göstermeyen Yeni Şafak Gazetesi çok ayıp etmiştir.

Tahir Bildik: Geçtiğimiz hafta Star Gazetesi’nden atılan Kürt kimlikli yazar İlhami Işık’tan sonra bugün de, Yeni Şafak’ta yazan Kürt kimlikli Müfid Yüksel atıldı. 

Müfit Yüksel’in adı bir kez de, Star ve Akşam gazetelerinin Hasan Yeşildağ’a devredilmesinden sonra gündeme gelmişti. Gazetelerin el değiştirmesiyle, Erdoğan’la cezaevi arkadaşı olan Yeşildağ’ın aynı zamanda Müfit Yüksel'in ağabeyi Metin Yüksel’in 23 Şubat 1979’da Fatih Camii avlusunda öldürülmesinden sorumlu olduğu yolundaki iddialar gündeme gelmişti. Yüksel bu dönemde, Yeşildağ’la aynı siyasi mecrayı paylaşmakla ve bu gelişmeleri sorgulamamakla eleştirilmişti. 

Nitekim Yüksel’in takipçileri geçmişe ilişkin bu tartışmayı da hatırlayarak tepkilerini dile getirdiler. 

Selamimiyami: Rahmetli Metin’in katilleriyle ititfak kuran elbette senin de yazılarına son verir…

Zana Gezer: Hakkınızda hayırlısı olsun hocam. Kardeşiniz Metin gibi Müslümanların hayrına işler yapmayı kaleminizle bizlere yol göstermeye devam edersiniz. 

Seyfullah Kuloğlu: Bu arada dipnot, Metin Yüksel’in şehit edildiği yeri belirten işaretli taş kaldırılmış? Teyid? 

Müfit Yüksel, Kürt Nakşibendiliğinin önemli isimlerinden Sadreddin Yüksel’in dört oğlundan üçüncüsü. Sadrettin Yüksel’in en büyük oğlu Metin Yüksel, 1979’da öldürülmüş; diğer oğlu Edip Yüksel ise İslam’ın geleneksel yorumlarını eleştirdiği için ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Müfit Yüksel’in Kürdistan’da Değişim Süreci (1993), Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin (2002), Bektaşilik: Ve Mehmed Ali Hilmi Dedebaba (2002) adlı kitapları bulunuyor. 

(ARTIGERÇEK)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler