Yandaş sendika değilsen yetki de yok!

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile iştiraklerinde çalışanların büyük çoğunluğunu örgütlemesine rağmen bakanlık tarafından 6 aydır yetki alamıyor.

Yandaş sendika değilsen yetki de yok!

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre: İBB ve iştiraklerinde örgütlenme çalışmalarına hız veren Belediye-İş, yüzde 75’in üzerinde örgütlenme sağladı. Sadece İBB’de 3 bin 718 çalışandan 2 bin 275’i Belediye-İş’e üye oldu. Belediye-İş Sendikası ilgili yasa gereği yetki için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, işçi sendikasının yetkili olduğunu tespit ettiğinde, 6 iş günü içerisinde bildiriyor.

Sonrasında da sendika itiraz olmaması halinde yetki için başvuruda bulunuyor. İtiraz olursa da konu mahkemeye taşınıyor. Alınan bilgiye göre bakanlık 6 ay önce başvuru yapılmasına karşın Belediye-İş’e daha yetki tespiti için de bildirim yapmadı. Yetki için başvuracak olan sendika kendisine tespit bildiriminin yapılmasını bekliyor. Belediye-İş itiraz olması halinde de dava açacak. Ancak tüm bu süreçler için bakanlığın adım atması gerekiyor. Bakanlık tespit bildiriminde bulunmadığı için de süreç beklemeye girdi. Belediye-İş’in bağlı olduğu Türk-İş de girişimlerde bulundu. Ancak şu ana kadar bir ilerleme sağlanamadı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler