Wikipedia'dan kampanya: Türkiye'yi özledik!

Türkiye'den giriş yapılamayan internet ansiklopedisi Wikipedia #WeMissTurkey (Türkiye'yi özledik) hashtagiyle kampanya başlattı. Kampanyada "Bir sabah uyansanız ve Wikipedia'ya erişemeseniz ne hissederdiniz?" diye soruldu.

Wikipedia'dan kampanya: Türkiye'yi özledik!

Türkiye'den erişimi yaklaşık 10 ay önce mahkeme kararıyla engellenen Wikipedia'nın Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye'yi özledik) hasthagiyle kampanya başlatıldı.

Kampanyanın bir hafta süreceği öğrenirken hem Wikipedia'nın genel hesabından hem İngiltere, Türkiye gibi yerel Twitter bağlantılarından Türkiye'ye yönelik "özlemi" anlatan çeşitli paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Wikipedia'ya bağlı Wikimedia Birleşik Krallık hesabı kampanyaya "Size Türkiye'nin yemeklerini ne kadar sevdiğimizden bahsetmişmiştik. İşte sevdiğimiz yiyecekler" şeklinde esprili bir notla katıldı. 

"80 milyon insan bir anda alı konuldu"

​Kampanyayla ilgili Wikipedia'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:  "Bir sabah uyansanız ve Wikipedia'ya erişemeseniz ne hissederdiniz? Türkiye 10 ay önce bu durumu yaşadı. Türkiye'de yaşayan 80 milyon insan bir anda Wikipedia'yı okumaktan ve Wikipedia'ya destek vermekten alıkonuldu. İşte bu yüzden bu hafta boyunca Türkiye ile ilgili bilgiler paylaşacağız. #WeMissTurkey hasthagiyle bize Türk kültürüyle ilgili soruları sorun ve biz de bütün bir hafta boyunca bilgileri güncelleyelim".

Etiketler: wikipedia, Türkiye, Kampanya

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler