WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, gözaltına alındı

İngiltere polisi, 2012 yılından beri Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı gözaltına aldı.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, gözaltına alındı

İngiltere Emniyet Müdürlüğü, Ekvador'un Assange'a verdiği sığınma hakkını kaldırmasının ardından Ekvador'un İngiltere Büyükelçisi tarafından büyükelçilik binasına davet edildiklerini ve Assange'ı gözaltına aldıklarını açıkladı.

Assange'ın Londra'nın merkezindeki bir polis merkezinde gözaltında tutulacağı, ardından da Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi'ne çıkacağı belirtildi.

Ekvador, Assange'a verdiği sığınma hakkını sığınma kurallarını sürekli ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdığını açıkladı; hemen ardından Assange'ın gözaltı haberi geldi.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, İngiltere'nin Assange'ı 'idam cezası olan bir ülkeye göndermeyeceğine' dair garanti verdiğini açıkladı.

Moreno, Twitter'dan paylaştığı videoda, "İnsan haklarına ve uluslararası hukuka olan bağlılığımıza paralel olarak İngiltere'den Assange'ın idam cezasına çarptırılabileceği ya da işkence görebileceği bir ülkeye gönderilmeyeceğine dair garanti vermesini istedik. İngiltere hükümeti bizimle aynı görüşte olduğunu yazılı olarak onayladı" dedi.

Assange, tutuklanması halinde Wikileaks hakkında soruşturma yürüten ABD'ye teslim edilebileceğinden endişe ediyordu.

Assange'ın Ekvador Büyükelçilik binasından polisler tarafından zorlanarak çıkarıldığı görüldü. Wikileaks'ın kurucusunun binayı terk ederken, "İngiltere'nin egemenliği yok" diyerek bağırdığı duyuldu.

İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid bugün Avam Kamarası'nda konuyla ilgili bir açıklama yapacak.

Rusya'dan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Assange'ın gözaltına alınmasıyla ilgili haklarının gözetileceğini umut ettiklerini açıkladı.

Ekvador ve Assange arasındaki ilişki, son zamanlarda çok gergindi.

Ekvador en son olarak Assange'ı devlet başkanları Lenin Moreno hakkındaki kişisel bilgileri sızdırmakla suçlamıştı.

Wikileaks, Assange'ın uluslararası hukukun çiğnenerek yasa dışı bir şekilde sığınma hakkının sona erdirildiğini öne sürdü. Wikileaks, bu ayın başında yaptığı haberlerde ise Assange'ın Ekvador tarafından büyükelçilikten atılmasının planlandığını aktarmıştı.

'Mahkemeye çıkmadığı için tutuklama emri var'

Assange, bundan yedi yıl önce İsveç'te kendisine açılan bir cinsel taciz davası yüzünden Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğine sığınmıştı.

Bu dava daha sonra düşürüldü.

İsveçli savcıların Assange hakkında yedi yıldır devam eden cinsel taciz soruşturmasını kapattıklarını açıklamasına rağmen İngiltere polisi Assange'ın büyükelçilik binasını terk ettiği anda gözaltına alınacağını söylemişti.

Londra Polis Teşkilatı, Assange'ın Haziran 2012'de mahkemeye çıkmadığı için Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi'nin tutuklama emrini yerine getireceğini aktarıyordu.

Assange'ın dahil olduğu suçlara bakan savcılık ofisinin sözcüsü Assange'ın tutuklanması halinde en fazla bir yıl hapis cezası alacağını söylemişti.

Assange: Ekvador beni ABD'ye teslim etmek istiyor

Ekvador ve Assange arasında sığınma koşulları dolayısıyla uzun zamandır bir gerilim yaşanıyordu.

Ekvador en son olarak Assange'ı devlet başkanları Lenin Moreno hakkındaki kişisel bilgileri sızdırmakla suçladı.

Ekvador, geçtiğimiz Ekim ayında ise Assange'ın daha iyi sığınma koşulları için açtığı dava başvurusunu reddetmişti.

Assange, Ekvador Dışişleri Bakanlığı'na karşı anayasal haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava başvurusunda bulunmuştu.

Wikileaks kurucusu, büyükelçilikteki yaşamı sırasında siyasete karışmaması, ziyaretçi kabul etmemesi ya da iletişiminin kısıtlanması gibi bazı kararlarla anayasal haklarının ihlal edildiğini öne sürüyordu.

Ekvador'un en üst düzey hükümet savcısı Iñigo Salvador ise dava başvurusunu reddederek kurallara uyması takdirinde Assange'ın istediği kadar büyükelçilikte kalabileceğini söylemişti.

Ancak Assange, ABD'nin baskıları sonucu Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğindeki sığınmasına son vermeye çalıştığını iddia etti.

'Kaykaya biniyor, futbol oynuyor'

Büyükelçilik çalışanları, Assange'ın kaykaya binmesi, futbol oynaması ve kimi çalışanlara karşı agresif davranmasından şikayetçi olmuştu.

Assange'ın İspanya'nın Katalonya bölgesinde 2017 yılında düzenlenen referandumla ilgili internetten yaptığı açıklamalar da başka bir ülkenin siyasetine karışması gerekçesiyle Ekvador'un tepkisini çekmişti.

Assange, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun sığınmasına son verme kararı aldığını ancak bunu henüz resmi olarak açıklamadığını öne sürüyordu.

Ekvador Dışişleri Bakanı Jose Valencia, Reuters'a yaptığı açıklamada Assange'ın dava açmasından ötürü 'hayalkırıklığına uğradıklarını', bundan sonra Assange adına İngiltere ile görüşme yapmayacaklarını söylemişti.

BBC Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler