Whatsapp grubunda LGBTİ+ paylaşımına 'IŞİD' tehditi: 'Sizi yüksek binalardan atacağız'

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencisi, bölümünün whatsapp grubunda LGBTİ+ canlı yayını paylaşımı yaptı, IŞİD yöntemi olduğu bilinen "Sizi yüksek binalardan atacağız" sözleriyle tehdit edildi.

Whatsapp grubunda LGBTİ+ paylaşımına 'IŞİD' tehditi: 'Sizi yüksek binalardan atacağız'

BirGün'ün haberine göre Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencisi Nazlı İkra Öztay, bölümünün whatsapp grubunda “Kampüste LGBTİ+ Hak Mücadelesi isimli etkinliğin” duyurusunu yaptığı için “Sizi yüksek çatılardan atacağız” diye tehdit edildi. Ayrıca, çatıdan atmak "IŞİD'in LGBTİ+ bireylere ahlaksızlık gerekçesiyle uygulandığı bir ceza yöntemi" olarak biliniyor.

Kendisine ulaşan BirGün'e bir açıklama yapan SBF öğrencisi Nazlı İkra Öztay, “Ankara Üniversitesi Yenilikçi Düşünce Topluluğu olarak 10 Temmuz Cuma günü online yaptığımız Ece Turhan ile Kampüste LGBTİ+ Hak Mücadelesi isimli etkinliğimiz için her zaman yaptığımız gibi, sınıfların WhatsApp gruplarından duyuru yapmamızınn ardından önce T. K. isimli şahsın özelden ‘o ahlaksız mesajı kaldır’ mesajıyla karşı karşıya kaldım” diye konuştu.

 

"Yüksek çatılardan atacağız"

Benimle başlayan tehdit süreci başka arkadaşlarımıza da ulaştı” diyen Öztay, “T.K isimli şahsa mesajı neden kaldıracağım? diye sormamın üzerine LGBTİ+ bireylerinin ‘ahlaksız’ olduğu, ‘zavallı’ olduğu gibi başta hakaret ile başlayan söylemleri ‘sizi yüksek çatılardan aşağı atacağız’ şeklinde tehditlerle devam etti. Ayrıca bu şahıs bir başka arkadaşımı da telefonla arayarak tehdit etti. Kendisi Siyasal Bilgiler Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olan T. K. araştırdığımızda bir cihatçı çete üyesi olduğunu, zaman zaman Suriye'de ikamet ettiğini öğrendik” ifadelerini kullandı.

 

"Erkekçe çarpışarak fethedildi"

T. K. İsimli şahsın Öztay’a gönderdiği mesajların bir bölümü ise şu şekilde:

"Bu toprakların diline, dinine, ahlakına, temizliğine ve güvenliğine bekçiyiz. Buraları benim gibi düşünenler erkekçe çarpışarak fethetti. Bu toprakların bin yıldır süregelen tertemiz ahlakının temsilcileri biziz. Yazık size. O mesajı kaldırın ve bir daha grubu ahlaksızlığınıza zemin yapmayın. Asla alışmayacağız ve sizi yüksek binalardan atacağız."

 

IŞİD'in cezalandırma yöntemi

Ayrıca, yüksek çatıdan atma yöntemini IŞİD Terör Örgütü'nün sık sık kullandığı da biliniyor. IŞİD, LGBTİ+ bireyleri yüksek çatılardan atarak gerçekleştirdiği infazların ettiği görüntüleri geçen yıllarda sık sık sosyal medyada yayınlıyordu. LGBTİ+ bireylerin çatıdan atılarak infaz edileceği alana önce kalabalığın toplanması sağlanıyor ve ardından da infaz edilecek kişinin elleri ve gözleri bağlanarak çatıda aşağıya atılıyordu.

 

Mülkiye Kadın Dayanışması: "Arkadaşımız yalnız değildir"

Mülkiye Kadın Dayanışması tehdit edilen Öztay için bir destek açıklaması yaptı. Açıklamada, “SBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü birinci sınıf WhatsApp gruplarında okulumuzda faaliyet gösteren bir topluluğun LGBTİ+ hak mücadelesine dair yapılacak olan online söyleşinin duyurusunu yapan arkadaşımıza bir şahıs mesajlar göndererek açıkça tehdit etmiştir. Hiçbir kadın arkadaşımız, LGBTİ+ mücadelesinin öznesi ya da hak savunucusu olan arkadaşımız yalnız değildir. Nefret diline ve zorbalığa karşı yan yanayız ve birlikte güçlüyüz” denildi.

 

Söz konusu mesajlaşmalar ise şöyle:

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler