Washington Post: Kaşıkçı cinayeti unutturuluyor

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın yazı yazdığı ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post gazetesi, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin sorularına Suudi Arabistan hükümetinin hala yanıt vermediğini belirtirken medya ilgisinin de azalmasından yakındı.

Washington Post: Kaşıkçı cinayeti unutturuluyor

Gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim’de Arabistan’ın Levent’teki başkonsolosluk binasına girmiş, bir daha kendisinden haber alınamamıştı. İlk olarak Kaşıkçı’nın binadan ayrıldığını söyleyen Suudi Arabistan yönetimi, 20 Ekim’de gazetecinin başkonsolosluk binasında ‘arbede sonucu’ öldüğünü öne sürmüştü. Suudi yetkililerin talimatıyla öldürüldüğü üzerine durulan Kaşıkçı’nın cesedine ulaşılamamıştı.

AA’nın aktardığına göre Washington Post’un bugunkü sayısında yayılanan yazıda,  “Sorulara yanıt vermek yerine, Suudi Arabistan hükümeti ve ABD yönetimindeki ortakları sessizliğe büründü. İlgili haberler de şimdi gazetelerin ilk sayfasında yer almıyor” dendi.

Türkiye’nin elinde cinayete ilişkin ses kaydı bulunduğu, kaydın ABD’yle de paylaşıldığı aktarılan yazıda, Cumpurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kaşıkçı’nın cesedi nerede?” ve “Emri kim verdi?” yönündeki sorularına dikkat çekildi: “Suudiler ve muhtemelen (ABD Başkanı Donald) Trump bu soruların yanıtlarını biliyor. Nitekim Suudi Arabistan uzmanları böyle bir vakanın Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın emri olmadan gerçekleşemeyeceğini düşünüyor.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler