Vicdansız AKP: Suriye’de Heseke Kantonu’nun suyu kesildi

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadeleyle uğraşırken AKP Hükümeti’nin sınır tanımaz Kürt düşmanlığı bitmiyor. Türkiye koronavirüs tehdidine rağmen yüzbinlerce insanın yaşadığı Suriye’nin Heseke Kantonu’nun suyunu kesti.

Vicdansız AKP: Suriye’de Heseke Kantonu’nun suyu kesildi

2011 yılında Suriye’de kurulmuş olan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Türkiye'nin koronavirüs tehdidine rağmen Hesekê Kantonu'nda yüz binlerce insanın günlük içme su ihtiyacının karşılandığı su istasyonunu kapattığını duyurarak, BM'ye "Sorumluluğunuzu yerine getirin" çağrısı yaptı.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türkiye ve himayesindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı paramiliter güçlerin Girê Spî ve Serêkaniye bölgesinde yer alan Elûk su istasyonunu kapattığını yazılı açıklamayla duyurdu. Hesekê Kantonu’nda yaşayan yüz binlerce insanın günlük içme suyu ihtiyacını sağlayan Elûk su istasyonunun kapatılmasıyla kantonun büyük bir bölümünü susuz bırakıldığına işaret eden TEV-DEM, Türkiye'nin suyu keserek koronavirüs (Kovid-19) salgının bölgeye yayılmasını amaçladığını vurguladı.

 

Binlerce insan susuz kaldı

Tüm dünyanın koronavirüs salgınına karşı mücadele ettiği hatırlatılan açıklamada, salgına rağmen Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye halklarına yönelik saldırılarını sürdürdüğü belirtildi. Türkiye'nin salgının yayılmasına zemin hazırladığının kaydedildiği açıklamada, “Bütün dünya kendini karantinaya almış ve koronavirüs Türkiye’ye de yayılmış durumdadır. Böyle bir süreçte bile Türk devleti şoven yaklaşımlarla halkların iradesine saldırmaktadır. Türk devleti, insanlık ve ahlak dışı uygulamalarıyla koronavirüsü de bölgeye yaymayı amaçlıyor. Türk devletinin uygulamaları nedeniyle binlerce insan susuz kalmış durumda. Suyun olmayışı insanları koronavirüse karşı savunmasız hale getiriyor. Türkiye bu yöntemle binlerce insanı katletmek istiyor” denildi.

 

Uluslararası kurumlara çağrı

Açıklamanın devamında şu çağrıya yer verildi: "Kuzey ve Doğu Suriye’nin Türkiye ile uzun bir sınır hattı bulunuyor. Koronavirüs, Türkiye’nin tamamına yayılmış durumda. Virüsün Kuzey ve Doğu Suriye’ye sıçraması muhtemeldir. TEV-DEM olarak halkımızı sokağa çıkmaması ve kendini koruması konusunda uyarırken; BM kuruluşlarına, Türk devletine baskı yapması ve Elûk su istasyonunu yeniden faaliyete sokulması için sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler