'Venüs' isimli gizli tanık aslında hiç yokmuş

Avukatın talebi üzerine, mahkemenin duruşmada dinlenilmesi için yazı gönderdiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, arşivlerinde bu isimde bir gizli tanığın olmadığını bildirdi.

'Venüs' isimli gizli tanık aslında hiç yokmuş

Var olup olmadıkları kuşkuyla karşılanan ancak verdikleri ileri sürülen ifadelerle bazen yüzlerce kişinin cezaevlerine konulup, hapisle cezalandırılmasına neden olan gizli tanıkların varlıklarına dair kuşkuları artıran çarpıcı bir olay daha yaşandı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nün ondan alınan ifadeler doğrultusunda yapılan operasyonlarda onlarca kişiyi gözaltına alıp, tutukladığı, yine yapılan yargılamalarda bu ifadeler doğrultusunda mahkemelerin sanıklara ceza verdiği “Venüs” isimli gizli tanığın aslında var olmadığı ortaya çıktı. 

Mezopotamya Ajansı'ndan Aydın Atay'ın haberine göre, gizli tanık "Venüs"ün aslında olmadığı, yine onun ifadeleriyle açılan bir dava dosyası kapsamında müvekkili de tutuklu bulunan avukatın gizli tanığın duruşmada dinlenmesi yönünde mahkemeden talepte bulunmasıyla anlaşıldı. 

Yeniden dinlenmesi talep edildi

Diyarbakır’ın Lice, Hani, Dicle ilçeleri kırsal bölgelerinde Kasım 2018’de gizli tanık Venüs’ün ifadeleri doğrultusunda yapılan operasyonda, çoğunluğu 50 ile 80 yaşlarında olan onlarca kişi gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Açılan dava dosyası kapsamında müvekkili de tutuklu bulunan Avukat Gülşen Özbek, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında mahkeme heyetinden gizli tanık Venüs’ün yeniden dinlenilmesini talep etti. 

Mahkeme Emniyet'e yazı yazdı

Avukatın talebi doğrultusunda, mahkeme heyeti gizli tanık Venüs’ün tarihi sonradan belirlenecek bir günde dinlenilmesi için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne müzakere yazılmasına karar verdi. Mahkemenin müzakeresine “gizli” ibareli yazıyla yanıt veren İl Emniyet Müdürlüğü, gizli tanık Venüs’e ilişkin arşivin kaydının bulunmadığını bildirdi. Emniyet Müdürlüğü’nün verdiği yanıtta “İlgili sayılı yazınızda Venüs kod isimli tanığın günsüz olarak mahkememize hazır edilmesi istenmiştir. Venüs kod isimli tanık hakkında tarafımıza gönderilen koruma tedbir kararı bulunmadığı arşiv kaydımızda da Venüs adında herhangi bir bilgi, belge bulunmadığından tarafımızdan hazır edilemeyeceği…” hususunda mahkemeyi bildilendirdi.

Gizli tanık ifadesiyle operasyon yapıldı

Bu gizli tanığın beyanları ile 5 ay önce Lice'de yapılan operasyonlarda onlarca kişinin tutuklandığını belirten Av. Gülşen Özbek, bu operasyonlarda aynı köyden olan ve yaşları 60'ın üzerindeki aralarında müvekilinin de bulunduğu 1’i kadın 6 kişinin de tutuklandığını aktardı. Gizli tanığın köylülerin örgüt üyelerine yardım ettikleri, yiyecek temin ettikleri, örgüte operasyonlar öncesi bilgi verdikleri şeklindeki beyanları sonucunca tutuklu sanıklara “örgüt üyeliği ve örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlamasında bulunulduğunu belirten Av. Özbek, “gizlilik” kararı getirilmesi nedeniyle soruşturma evresinde dosyanın içeriği hakkında bilgi sahibi olamadıklarını ifade etti.

 
Olmayan tanıkla yargılamanın önü açıldı

Av. Özbek, soruşturma dosyanın davaya dönüşüp, konulan “gizlilik” kararının kaldırılmasıyla ancak dosyada neler olduğunu görebildiklerini belirtti. Av. Özbek, "Mahkemenin tanığı dinlemek için yazdığı yazıya emniyetten 'Kayıtlarımız da böyle bir gizli tanık yoktur' cevabı geldi. Sahte delillerle, olmayan bir tanıkla bu insanların yargılanmasının önü açılmış" dedi. 

Soruşturma başlatılmasını isteyeceğiz

Olmayan bir gizli tanığın ifadesiyle operasyonun başlatılması ve bu ifadenin dosya kapsamında yer almasının yargıyı yanıltmak olduğunu vurgulayan Özbek, "Kolluk görevlileri delil yaratmak suretiyle yargı makamını yanıltmış. Karşımızda bir sahte belge var. Kamu görevlilerini yanıltmak gayesiyle harekat eden kolluk görevlilerin tespit edilerek haklarında başlatılması gerekiyor. Mahkemenin re'sen bu durumun tespiti için savcılığa kolluk görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunması gerekiyordu. Ancak buna ilişkin herhangi bir karar almadı. Biz re'sen olarak kolluk görevlileri hakkında adli soruşturma başlatılması için savcılığa başvuracağız" dedi.

 

Görevden alınmaları gerekir

Emniyet’in yine mahkemeye “gizli” ibareli yazıyla yanıt vernesine dikkat çeken Av. Özbek, bu duruma ilişkin şunları söyledi: “Sahte delil yaratmış olmanın gizliliği olmaz. Normalde yapılması gereken sahte delillerle yurttaş hakkında soruşturma başlatan kolluk görevlilerinin tespit edilerek görevden alınmaları ve haklarında soruşturma başlatılması gerekiyor." 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler