Venezüella'nın altınları Türkiye'de rafine ediliyor

Venezüella Maden Bakanı Victor Cano, ABD yaptırımlarından dolayı ülkenin altınlarını İsviçre yerine Türkiye'de rafine ettiğini açıkladı.

Venezüella'nın altınları Türkiye'de rafine ediliyor

Venezuela Maden Bakanı Victor Cano, uluslararası yaptırımlardan dolayı Venezüella altınlarını İsviçre yerine artık Türkiye 'de rafine ettiklerini söyledi. Reuters'ın aktardığına göre Cano yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Venezüella Merkez Bankaları arasında bir anlaşma yapıldı. Bu ticareti müttefik ülkelerle yapıyoruz, hayal edin altınımızı İsviçre'ye göndersek ve yaptırımlardan dolayı altınımızı orada tutsalar ne olurdu” diye konuştu.

9.1 ton altın alındı

Bakan hangi Türk şirketleri aracılığı ile Venezüella altınının Türkiye'de lisanslandığını açıklamadı. Fakat hükümetin bu sene küçük madencilerden 9.1 ton altın aldığını söyledi. altın Türkiye 'de rafine edildikten sonra Venezüella'ya geri gönderiliyor ve ülkenin merkez bankası envanterine katılıyor.

ABD geçen yıl yasakladı

ABD geçen yıl insan hakları ihlallerinden dolayı Venezüella'ya ticari yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. ABD kendi ülkesinin yatırımcılarını Venezüella devlet tahvili satın almaktan da men etmişti. Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ABD yaptırımlarını ‘ekonomik savaş' olarak nitelendiriyor. Maden bakanı söz konusu altınişleminin kaçakçılık olmadığını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler