“Venezuela’daki kamulaştırmalar burjuvaziyi rahatsız etti”

“Venezuela’daki kamulaştırmalar burjuvaziyi rahatsız etti”

1937783_654319287939047_2129278089_o

Venezüella Dayanışma Komitesi bugün Ankara-Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Amerikan emperyalizmini ve işbirlikçilerin saldırılarını protesto eden komite basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Venezüella sadece Venezüellalılar için değil, tüm Latin Amerika’nın makus talihinin değişmesinde büyük rol üstlenmiş bir ülke. Hugo Chavez’in Sosyalist ve halkçı söylemlerle kazandığı 1999 seçimlerinden bugüne, yine Chavez’in adlandırması ile 21. Yüzyıl Sosyalizmi’ni kurmaya çalışıyorlar. Hugo Chavez’in ilk icraatı söz verdiği üzere Venezüella’nın gelirlerinin neredeyse tamamını oluşturan Venezüella Devler Petrol Şirketi’ni (PDVSA) kamulaştırmak oldu. Daha önceden ülkenin burjuvazisini ve Amerikan emperyalizmini besleyen petrol boruları bugünden sonra ülkenin fakirlerini, emekçilerini beslemeye başladı.”

“Şimdi son bir haftadır Venezüella’dan çeşitli haberler almaktayız, burjuva medyaya bakarsak gençlik özgürlük için sokaklara dökülmüştür. Gezi eylemlerinde penguen belgeselleri yayınlayanlar, Şili’deki öğrenci eylemlerini görmezden gelenler şimdi, dünyanın dört bir tarafına, Şili öğrencilerin eylemlerinin fotoğraflarının altına döşenen haberleri servis ediyorlar.”

“Bildiğimiz üzere , Hugo Chavez  2013 Mart ayında yakalandığı mide kanserine yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Bu  Venezüella sağı  ve emperyalistler için bulunmaz bir fırsattı. Ne var ki ortada 14 yıldır örgütlenen, mücadele edenler ve haklarını savunmayı bilen bir halk vardı. Chavez’in halefi Maduro seçimleri kazandı ve muhalifler bozguna uğradı. Ardından Aralık ayında yapılan yerel seçimlerde, seçimler öncesi yapılan onlarca sabotaj eylemlerine rağmen Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi oylarını arttırarak seçimleri kazandı. Seçimler sonrası, Venezüella meclisi ‘vatan planı 2013-2019’ isimli kalkınma planını kabul etti. Yeni anayasadan ve 2007-20013 dönemini kapsayan ilk kalkınma planından sonra Venezüella’nın maden yatakları ve petrol gelirleri üzerinde tam bir hakimiyet kurarak ülkeyi bağımsızlığa ve sosyalizme götürecek en kapsamlı plandı bu.”

“Nitekim Kasım 2013 Venezüella ordusunun pek çok beyaz ve elektronik eşya satan mağazaya baskın yaparak bu mağazalardaki mallara el koyması ve şirketlerin kamulaştırılması burjuvazi ile Venezüella Hükümeti arasında yaşanan gerilimde bardağı taşıran son damla olmuştu. Devlete ait mağazalardan 10 kat pahalıya satan ve bu eşyaları stoklayarak karaborsaya düşüren inanılmaz karlar elde eden burjuvalar için bir musluk daha kapanmıştı ve Venezüella halkı küçük de olsa bir zafer daha kazanmıştı.”

Maduro uyardı:Tüm bu olaylar üzerine başkan Maduro yaptığı açıklamada “Venezüella’da herkesin istediği düşünceyi savunmakta ve açıklamakta özgür olduğunu bunun tek şartının bu fikirleri barış ve yaşama saygı 1924929_654319324605710_1198719685_oçerçevesinde savunulması olduğunun ifade etti. Şiddet eylemlerinden ise faşist ve parazit çeteleri sorumlu tutan Maduro, olayların ABD’de tezgahlandığını söyleyerek Venezüella halkını provokasyonlara gelmemeleri için özellikle uyardı. Venezüella devriminin ve Chavez’in mirasının, ekonomik ve sosyal ilerlemenin, sosyalizmin kaldığı yerden yoluna devam edeceğini ilan etti ve 21 Şubat 2014, Cuma günü bir ulusal uzlaşma planı açıklayacağını duyurdu.” Siyasihaber.org/Ankara

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler