Venezuela'da darbe girişimi

Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Venezuela'da darbe girişimi

Venezuela’da, seçilmiş Maduro hükümetine karşı bir askeri darbe girişimi daha başlatıldı. Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtiliyor.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve ABD’nin açık destek verdiği Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, başkent Caracas’ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulundu.

Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği 3 dakikalık videoyu Twitter hesabından yayımlayan Guaido, zırhlı bir aracın önünde görülüyor. Bir grup askerle hareket eden Guaido, tüm orduyu sokağa çıkmaya davet etti.

Guaido, “Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri harekete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi” dedi.

Guaido’nun açıklama yaptığı videoda, 2014’teki hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan ve Yüksek Mahkeme tarafından 14 yıl hapse mahkum edilen ev hapsindeki Leopoldo Lopez’in de yer aldığı görüldü.

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabında, “sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini” askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı.

(Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler