Venedik Komisyonu, kayyumları örnek göstererek KHK'lerin iptalini istedi

Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin (AK) danışma organı Venedik Komisyonu, OHAL kapsamında çıkarılan ve kayyuma izin veren KHK’yle alınan bazı kararların iptalini istedi.

Venedik Komisyonu, kayyumları örnek göstererek KHK'lerin iptalini istedi

Avrupa Konseyi’nin (AK) danışma organı Venedik Komisyonu, OHAL kapsamında çıkarılan ve kayyıma izin veren KHK’yla alınan bazı kararların iptalini istedi.

Cumhuriyet’in haberine göre komisyon pazartesi açıklayacağını raporunu dün kabul etti.

Komisyondan yapılan açıklamada, yerel yönetimler ‘demokrasinin temeli’ olarak gösterilirken, halkın yerel yönetimi seçtiğini, bunun da siyasi katılımı garantiye aldığı kaydedildi.

Konseye  görüş bildiren komisyon, Türkiye’den dört adım atmasını istedi:

* OHAL için gerekmeyen 674 nolu KHK ile alınan kararları, özellikle de belediye başkanı, yardımcısı ve yerel meclis üyelerinin yerine yapılan atamaları iptal et.

* 674 ile getirilen kuralların uygulamasının OHAL dönemi ile sınırlı olduğunu ve yerel demokrasiyi etkileyen herhangi bir kalıcı tedbirin olağan yasalar ve yönetmeler ile, doğru dürüst parlamenter tartışmayla alınmasını sağla.

* Terörizmle mücadele için valilik tarafından özel güçlerin oluşturulduğu beledeyilerde alınan tedbirlerin yeterli yargı denetimine tabii tutulmasını sağlayacak için adımları at.

* Terörle ilgili suçlamaların cezai bir mahkumiyetle sonuçlanmaması durumunda görevinden alınmış veya uzaklaştırılmış olan yerel temsilcilerin görevlerine iade edilmesi için yeterli kural ve çerçeveyi sağla.

Şimdiye dek DBP’nin 80’in üzerinde belediyesina kayyım atandı.

Avrupa Konseyi, daha önce Türkiye’yi denetime almıştı. Bunda da komisyonun raporu etkili olmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler