Vekiller ihaleyi iptal edin dedi AKP bildiğini okuyor

Türkiye koronavirüsle mücadele ederken, AKP Kanal İstanbul kapsamında ilk ihaleyi gerçekleştirdi. HDP, TİP ve CHP’li vekiller sosyal medyada yayımlanan bir video ile “Halk can derdinde iktidar ihale peşinde” diyerek ihalenin iptal edilmesini istedi. AKP’nin ise vicdanı kör, kulakları sağır.

Vekiller ihaleyi iptal edin dedi AKP bildiğini okuyor

 

SiyasiHaber

Tayyip Erdoğan’ın ‘İsteseler de istemeseler de yapacağız” dediği Kanal İstanbul projesi için AKP, ilk ihaleyi gerçekleştirdi. Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadelesini fırsata dönüştürmeyi amentüsü haline getiren AKP, tüm itirazlara ve ihalenin iptal edilmesi çağrılarına da kulak asmadı. Kanal İstanbul’un öncü ihalesi, tarihi Odabaşı ve Dursunbey köprülerinin taşınması ihalesi yapıldı.

 

5 fırsatçı firma teklif verdi

Uluştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihaleye katılan fırsatçı firmalar ve verdikleri teklifler şöyle: Artuklu Mimarlık: Geçersiz, Mukarnas Mimarlık: 500 bin TL, Hasan Fehmi Şahin: 550 binTL, Safir Jeteknik: 507 binTL, Altıparmak Mimarlık: 408 bin TL

 

MdylrH

 

Vekiller seslendi: “Kanalı iptal edin, bütçeyi sağlığa harcayın”

Dün sosyal medyada Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun “Kanala değil sağlığa bütçe” talebiyle ihalenin iptal edilmesini isteyen video paylaşımının ardından, bugünde HDP, TİP ve CHP’li milletvekilleri #HalkCanDerdindeİktidarİhale” hastagi ile bir video yayımladı. Videoda “Biz koronavirüsle mücadele etmeye çalışırken Ulaştırma Bakanlığı tarihi Odabaşı ve Dursunbey köprülerini kanal projesi kapsamında taşıma ihalesine çıkacak. İhaleyi İptal edin bütçeyi sağlığa harcayın. Koronaya ayrılan bütçe 100 milyar, kanala ayrılan bütçe 110 milyar. Kanalı iptal et, bütçeyi halkın sağlığı için kullan. Sağlığımız için suya bu kadar ihtiyacımız varken, su havzalarımızı yok edeceksiniz. Sermayenin kazancını değil halkın sağlığını düşünün. Ormanları, tarım alanlarını yok ettiniz ve betona boğdunuz. Virüslere ortam hazırladınız. Kanal değil test yapın ölüyoruz. İşçilerin ücretli izine çıkması gerek. Duymuyor musunuz çığlığımızı, kanala değil ücretli izine bütçe ağır. Kanala paranız varken, hastanelere, sağlık emekçilerinin ekipman ihtiyacına yok mu? Kanala değil Sağlığa bütçe. Binlerce kamyon hafriyatla zehir soluyacağız. Kanal değil sağlık istiyoruz. Canlı yaşam ölüyor, sağır mısınız. Pandemi de patronları değil halkı koruyun” ifadeleri yer aldı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler