Van'daki kayyum protestolarında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Van'daki kayyum protestolarında yürüyüşe izin vermeyen polis çok sayıda yurttaşı gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar saatler sonra serbest bırakıldı.

Van'daki kayyum protestolarında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Kayyum protestosunda polis kalkanlarıyla çembere alınmaları üzerine oturma eylemine başlayan HDP'li vekiller, gözaltına alınanların serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini söylemesi üzerine 6 kişi serbest bırakıldı.

Van’da dün kayyumu protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlemek isteyen HDP’lilere polis müdahale etmişti. Maraş Caddesi’nde vekillerin de aralarında bulunduğu kitleye biber gazı sıkılmıştı. Darp edilen birçok kişi gözaltına alınmıştı. 

Müdahaleden sonra milletvekillerinin bulunduğu yeri kalkanlarla çembere alan polisleri protesto etmek için milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Sait Dede, Abdullah Koç, Mensur Işık ve Şevin Coşkun oturma eylemi başlatmıştı. Vekiller, eylemlerini gözaltındaki yurttaşlar bırakılıncaya kadar sürdüreceklerini söylemesi üzerine 6 kişi gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Yürüyüşe polis saldırısı sırasında gözaltına alınan vekil danışmanı Göksel Altuni ve İbrahim Genç, İpekyolu Belediye Meclis Üyesi ve Emek Partisi (EMEP) Van İl Temsilcisi Hayrettin Alan, Seyit Kılıç, Hasan Güven ve Kemal Yıldırım, savcılığa çıkarılarak dün gece serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların kollunda ve boynunda darp izlenin olması dikkat çekti. 

(Mezopotamya Ajansı)

Etiketler: Van, kayyum, Protesto, gözaltı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler