Van’da tutuklulara işkence, Kalkandere’de sayım dayatması

2 yıldır Van T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Muzaffer Acu ve arkadaşlarının işkenceye uğradığını belirten baba Osman Acu, endişe duyduklarını söyledi. Kalkandere L Tipi Cezaevinde de tutuklulara ayakta sayım dayatmasında bulunulduğu öğrenildi.

Van’da tutuklulara işkence, Kalkandere’de sayım dayatması

Cezaevlerinden her gün yeni bir hak ihlali haberi gelmeye devam ederken Van T Tipi Cezaevinde tutulan oğlu Muzaffer Acu’ya gardiyanlar tarafından işkence yapıldığını belirten baba Osman Acu da, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesine başvurdu.

Mezopotamya Ajansının haberine göre baba Osman Acu, Muzaffer Acu ve arkadaşlarına gardiyanlar tarafından işkence yapıldığını ve tek kişilik hücreye atıldığını söyledi. 2 gün önce cezaevine akrabasını ziyarete giden bir kişinin kendilerini arayarak, Muzaffer Acu ve arkadaşlarının işkenceye uğradıklarını aktardığını söyleyen Osman Acu, “Muzaffer ile 2 hafta önce pazar günü telefonla konuştuk. O günden beri ne durumda bilmiyoruz. Gardiyanlar, Muzaffer ve arkadaşlarının başlarını kaloriferlere vurmuşlar, ciddi bir şekilde darbetmişler. Çocuklarımıza işkence yapmasınlar, zaten cezaevine atmışlar daha ne istiyorlar? Yetkililer kanunlara göre hareket etsinler, onlardan başka bir şey istemiyoruz. Oğlumun elbiselerini dayak esnasında yırtmışlar. Battaniyelerine de el koymuşlar. Hiçbir hukukta tutuklulara işkence yoktur. Tutuklular aileleri ile telefon görüşmeleri yaptığında hepsi kayıt altına alınıyor. Yapılan işkenceden sonra çocuklarımızı hastaneye götüreceklerine tek kişilik hücrelere atmışlar. Çocuklarımızın orada ölmesini istiyorlar. Başlarına bir şey gelirse sorumlusu gardiyanlar ve cezaevi yönetimidir” dedi.

Çocuklarının hayatından endişe duyduklarını belirten baba Osman Acu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesine başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

Kalkandere Cezaevinde ayakta sayım gerilimi

Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi yönetimi de siyasi tutuklulara pazartesi gününden itibaren ayakta sayım uygulayacaklarını bildirdi. Durumu telefon görüşmesinde aileleriyle paylaşan tutuklular, daha önce böyle bir uygulamanın olmadığını söyledi. Aileler, insan hakları kurumlarından ve avukatlardan destek isterken, tutukluların sonucu ne olursa olsun uygulamanın hukuksuz olduğu gerekçesi ile kabul etmeyecekleri konusunda kararlı olduğunu aktardı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler