Van sınırında 3'üncü deprem: Ölü sayısı 9' yükseldi

Türkiye-İran sınırında 4.5 ve 4.0 büyüklüğünde iki ayrı deprem daha meydana geldi. Sabah saatlerinde meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı ise 9'a yükseldi. Uzmanlardan, "Kerpiç evleri boşaltın" uyarısı geldi.

Van sınırında 3'üncü deprem: Ölü sayısı 9' yükseldi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), merkez üssü Türkiye-İran sınırı olan 4.5 ve 4.0 büyüklüğünde iki ayrı depremin daha meydana geldiğini açıkladı.

 

Yaşamını yitirenlerin sayısı 9'a yükseldi 

Öte yandan, sabah saatlerinde İran'ın Hoy kentinde meydana gelen ve Van'ın Başkale ilçesinde çok sayıda evin yıkılmasına neden olan 5.8 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a yükseldiğini duyurdu. 20'yi aşkın yaralının tedavisi ise devam ediyor. 

 

Vali Bilmez: Enkaz altında kimse yok

Depremin meydana geldiği yere giden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, 4 köyde yıkımın gerçekleştiğini belirtti. Bilmez, 18 kişinin hastanede tedavi altına olduğunu söyleyerek, enkaz altında kimsenin kalmadığını kaydetti. 

Sabah saatlerinde Valilik tarafından depreme ilişkin yapılan açıklamada, depremde kimsenin yaşamını yitirmediği belirtilmiş, hemen sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu depremde 7 kişinin yaşamını yiitirdiğini açıklamıştı. 

 

'Kerpiç evlere girmeyin' uyarısı

Öte yandan, kimi televizyon programlarına katılan deprem uzmanları, bölgedeki kerpiç evlerin boşaltılmasını isteyerek, kerpiç evlerin yıkılma riskinin yüksek olduğu uyarısında bulundu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler