Valilikten ‘Las Tesis’e saldırı savunması: ‘Sloganları suçtu’

İstanbul Valiliği, Şilili kadınların erkek şiddetine karşı başlattıkları ve dünyaya yayılan Las Tesis dansını Kadıköy’de yapmak isteyen kadınların eylemine yapılan polis müdahalesinin gerekçesini ‘suç’ olan sloganlar olarak gösterdi.

Valilikten ‘Las Tesis’e saldırı savunması: ‘Sloganları suçtu’

Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistlerinin erkek şiddetine yönelik başlattığı ve giderek tüm dünyaya yayılan dansı Türkiye’de de gerçekleştirmek için dün (8 Aralık) bir araya gelen kadınlara polis tarafından müdahale edilmişti.

Bu sırada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim’in de içinde bulunduğu yedi kadın gözaltına alınmıştı.

Kadınların bu sabah adliyeye çıkarılması beklenirken, İstanbul Valiliği de konuya ilişkin açıklama yaptı.

Kadınların ‘suç’ teşkil eden sloganlar attığını ileri süren Valilik, polislerin bu gerekçeyle müdahale ettiğini savundu.

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından ‘Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek’ amacıyla bugün saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda bir etkinlik düzenlenmiştir.

Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan’ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır.

Ancak, grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

(Gazete Karınca)

Son Haberler

Popüler Haberler