Vali değil partizan: AKP’ye her şey serbest HDP’ye her şey yasak!

Van Valiliği, OHAL sonrası kalıcılaştırılan ve bin 363’üncü gününe giren eylem/etkinlik yasağını devam ettiriyor. Valilik HDP ve diğer siyasi partilerin her türlü etkinliğini yasaklarken AKP’ye hiçbir yasak yok.

Vali değil partizan: AKP’ye her şey serbest HDP’ye her şey yasak!

Van Valiliği, 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'i (OHAL) gerekçe göstererek, 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana 15 günde bir düzenli olarak kentteki tüm eylem ve etkinlikleri yasaklıyor. Kentte bulunan muhalif parti ve derneklerin eylem, etkinlik, stant açmasına ve pankart asmasına izin verilmezken, pandemi süreci dahil AKP’nin il, ilçe ve kadın kolları her türlü eylem ve etkinliği istediği yer ve zamanda düzenleyebiliyor.

 

Van’la alakası yok

Van Barosu, Van Valiliği’nin keyfi yasaklarına karşı bugüne kadar 18 ayrı dava açmış durumda. HDP Hukuk Komisyonu da yasaklama kararının iptaline dair bir dava açtı. Baronun açtığı davaların tamamı İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.  

Van Valiliği 5441 sayılı yasanın 11 C Maddesi’ne dayandırarak yasaklama kararı veriyor. İlgili madde ciddi bir tehlike, öngörülen emarelerin belirtileri varsa valiliklere 15 günlük bir yasaklama kararı alma yetkisi veriyor. Ancak bugüne kadar Van Valiliği’nin almış olduğu yasaklama kararlarının hiçbir Van ile alakalı kararlar değil. Yani İzmir'de, Diyarbakır'la ilgili olan ya da Van'da varlığı hiçbir şekilde tespit edilememiş bir kısım örgütlerin açıklamaları Van Valiliği tarafından yasaklama kararlarına gerekçe yapılıyor. İdare Mahkemesi de, Van Valiliği’nin keyfi yasaklama kararlarının yasal dayanağını inceleyerek iptal etme yerine, onaylamayı tercih ediyor.

 

Vali değil partizan

Van Valiliği, her 15 günde bir standart olarak yasaklama kararları almaya devam ederken, AKP'nin Van'da siyasi etkinliğini gerçekleştirmesinin önünde ise hiçbir engel yok. AKP’nin eylemlerine, etkinliklerine, açılan standlarına yönelik hiçbir yasaklama kararı alınmıyor. Ancak HDP ya da bir başka siyasi partinin ya da derneğin yapmak istediği açıklamalar engelleniyor.

(Kaynak: MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler