Uyarılara kulak tıkayan Sağlık Bakanı 601 sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını açıkladı

Koronavirüsle mücadelede Türk Tabipleri Birliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın öneri, talep ve uyarılarına kulaklarını tıkayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) bulaşan sağlık çalışanı sayısının 601 kişi olduğunu açıkladı.

Uyarılara kulak tıkayan Sağlık Bakanı 601 sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını açıkladı

 

SiyasiHaber

Koronavirüsle mücadelede Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) öneri, talep ve uyarılarına kulaklarını tıkayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs  (Covid-19) bulaşan sağlık çalışanı sayısının 601 kişi olduğunu açıkladı.

TTB ve SES Türkiye’de ilk korona virüs tanısının konulmasının ertesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. O günden bugüne kadar da Sağlık Bakanlığı bu iki sağlık örgütü ile hiç temas kurmadı. TTB ve SES inatla ve ısrarla öneri, talep ve uyarılarını her gün Sağlık Bakanı’na yazılı olarak iletmeye ve krizi birlikte yönetme çağrılarına devam etti. Sağlık Bakanı ise oralı olmadığı gibi, TTB ve SES üyeleri basın açıklaması yapmak istediklerinde gözaltına alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı ardından 601 sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını açıkladığı konuşmasında şunları söyledi:

 “DSÖ Avrupa Direktörüyle görüştüğümde Avrupa’da görülen vakaların yüzde 10’unun sağlık çalışanları olduğunu söyledi. Bizde öyle bir oran yok. Ama her geçen gün bu pozitif çıkan vaka sayımızın fazla olduğunu hem hekim hem hemşire hem sağlık çalışanı arkadaşlarımızda hem yardımcı personelimizde fazla olduğunu söylemek istiyorum. Bunun sayısını çok içimden gelmiyor vermek, 601 kişi. Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın omuzlarında. Dolayısıyla özellikle koruyucu malzeme noktasında eksiklik oluşturmama noktasında her türlü gayret içinde olduğumuzdan emin olun. Bu anlamda herhangi birileri ‘malzemeye ulaşamıyorum’ diyorsa bütün birimleri aşarak bize ulaşsın. Bu alanda eksiklik oluşturmayacağız. Onun için yurt dışına ihracatı kestik, bütün imalatı ülkemize ve sağlık çalışanlarımızın öncelikli olarak bu ihtiyacını gidermek için sağlıyoruz. Hep birlikte ne kadar özverili ve fedakâr, cephede özellikle mücadele eden, riskli olan sağlık personelinin olduğunu hepimiz görüyoruz, bizler de onları korumak için her türlü tedbiri devam ediyor olacağız.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler