Üniversitelere Kuran kursu açılmasının önü açıldı

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) dini vakıf ve cemaatlerle birbiri ardına imzaladığı protokoller eğitimin dinselleşmesine neden olurken, Diyanet İşleri Başkanlığının Kuran kursları yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle orta ve yüksek öğretim kurumlarında Kuran kursları açılmasının önü açıldı.

Üniversitelere Kuran kursu açılmasının önü açıldı

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, “En çok önem verdiğim konu” dediği Yaz Kuran kurslarında aralarında 4-6 yaş grubunun da bulunduğu on binlerce kız ve erkek öğrencinin okulların kapanmasının hemen ardından başlatılan Yaz Kuran kurslarına katılımı sağlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt genelinde sayıları on binleri bulan Kuran kurslarının yanı sıra, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, Doğu ve Güneydoğu illerini kastederek yaptığı “Ciddi eksiklikler var” eleştirisi ardından bölgede binlerce yeni Kuran kursu açıldı.

Sekiz ayda 20 bine yakın Kuran kursu

Diyanet İşleri Başkanlığının resmi verilerine göre Türkiye’de 2016 sonunda toplam 15 bin 742 Kuran kursu aktif biçimde eğitim verirken bu sayı 2017’nin sekiz ayı geride bırakılırken iki katından fazla artış gösterdi. AKP’nin “dindar nesil” çalışmaları doğrultusunda, faaliyetlerine hız kazandıran Diyanet İşler Başkanlığı, “Kur’an Kursları Uygulama Esasları”nda yaptığı değişiklikle orta ve yüksek öğretim kurumlarında Kuran kurslarının açılmasının önünü açtı.

‘İhtiyaç’ halinde okullara Kuran kursu

Diyanet İşleri Başkanlığının Kuran kursları yönetmeliğinin “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları” bölümünün 3’üncü maddesinde yaptığı değişiklikte, “Orta ve yüksek öğretim kurumlarında ihtiyaç duyulması halinde öğrencilerin Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler kapsamında taleplerini karşılamak için D grubu kurslar açılabilecektir” ifadeleri yer aldı. Böylelikle, eski yönetmelikle Diyanet Vakfı yurtlarında, huzur evlerinde, gençlik merkezlerinde, cezaevlerinde, hastanelerde, Yurt-Kur’a bağlı öğrenci yurtları ve müftülüklerce “uygun” görülen kamuya açık alanlarda Kuran kursları açılmasına olanak sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, düzenlenen yeni yönetmelikle ortaokul lise ve üniversitelerde de Kuran kursları açılmasının önünü açtı.

Kuran kursları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin bütünlüklü bir yönelimin parçası olduğunu belirten Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, Diyanet’in yönetmelik değişikliğini BirGün’e değerlendirdi.

‘Bütün bunları bir ‘paket’ olarak düşünmeli’

Kuran kurslarının önceden sadece okul ve kamu kurumlarının dışında açılabildiğini kaydeden Bozdoğan, “Yönetmeliğin yeni hali, kamu okulları ve kamu binalarında da Kuran kursu açılmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı. Yönetmelik değişikliğinin, yurt genelinde sayıları her geçen gün artan İmam Hatip liseleriyle ve dini eğitimin okullara taşınmasıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bozdoğan, “Bütün bunların hepsini bir paket olarak düşünmek gerekiyor. Okulların imam hatibe dönüştürülmesinden, dini vakıf ve kuruluşların okullara, ‘kurs açma’ gerekçesiyle taşınmasına kadar…” diye konuştu.

‘Bilimsel eğitimi okullardan çıkarmak istiyorlar’

Bozdoğan, yönetmelikte yapılan değişikliği detaylı değerlendirdikten sonra yasal başvuru yoluna gideceklerini belirterek, “Bütünlüklü bir yönelimin parçası olarak gördüğümüz bu değişiklikle ilgili değerlendirmemizi yapıp hukuki başvuru yoluna gideceğiz” dedi. Nüfusu 10 binin altında olan bütün yerleşim yerlerinde sadece imam hatip lisesi açılabildiğini, eğitim-öğretim müfredatında yapılan değişiklikle eğitimin dinselleştirildiği hatırlatan Bozdoğan, “Bilimsel akademik eğitim veren kurumları o özelliğinden çıkarmak istiyorlar. Bu değişiklik de bunun bir parçası diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler