Üniversitede ‘Helal Turizm Merkezi’ kuruldu

AKP'nin eğitimin dinselleştirilmesi yönündeki uygulamalarına bir yenisi eklendi. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde “Helal Turizm Uygulama Merkezi” kuruldu

Üniversitede ‘Helal Turizm Merkezi’ kuruldu

Ekonomi Bakanlığı’nın, “Müslüman nüfusun helal ürüne duyduğu ihtiyacı gidermek” amacıyla kurduğu “Helal Akreditasyon Kurumu”nun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) girişimiyle Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı. Mustafa Mert Bildircin'in Birgün'de yer alan haberine göre merkezin amacı, “Helal turizm konusunda standardizasyon ve sertifikasyon faaliyetlerine katkıda bulunmak” olarak açıklandı.

İlk somut adım
Hükümetin dış politika hamlelerinin turizmde yarattığı bunalımdan kurtulmak amacıyla gündeme alınan “helal turizm” için ilk somut adım atıldı. Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi’nde kurulan Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (HETURAM) yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yükseköğretim Kanunu’nun 7’inci maddesine dayandırılarak hazırlanan yönetmelikte merkezin amaçları, “Helal turizm konusunda araştırmalar yapmak, proje çalışmaları üretmek, eğitim çalışmaları gerçekleştirmek ve helal turizm konusunda standardizasyon ve sertifikasyon faaliyetlerine katkıda bulunmak” şeklinde sıralandı.

Üniversite dışından ‘uzmanlar’
HETURAM’da üç yıl süreyle görev yapacak müdürün, rektör tarafından öğretim elemanları arasından belirleneceği belirtildi. Müdürün önerisiyle üniversitede aynı niteliklere sahip öğretim elemanları arasından iki kişi müdür yardımcısı olarak görevlendirilecek. Amacı, “Merkezin çalışmalarına özel uzmanlık alanlarında katkı sağlamak” olarak belirlenen HETURAM Danışma Kurulu’na üniversite dışından isimlerin görevlendirilmesine de yönetmelikle olanak sağlandı.

***

Belgesi olmayan otel haram mı olacak?’

Turizm işletmelerini, “Helal” şeklinde sınıflandırmanın tesisler arasında ayrımcılığa yol açacağını söyleyen Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, “Bir otele, ‘helal’ derseniz, bunun bir de ‘haram’ diye karşılığı var. ‘Helal’ belgem yok diye haram mı olacak benim otelim?” diye sordu. Otel sahiplerinin, “Helal otel sertifikası”nı alıp almamak konusunda ikileme düşeceğinin altını çizen Toktaş, “Helal belgesi varsa bir kesim, yoksa başka bir kesim hassasiyet gösterecek. Bu da işletmecileri büyük sıkıntıya düşürecek” ifadesini kullandı. Toktaş, ticaretin belli kuralları olduğuna vurgu yaparak, “Tesisleri dini kurallar çerçevesinde ayırmak doğru değil” diye konuştu.

(Birgün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler