Üniversite’de bilim insanının işi ne?

Üniversite’de bilim insanının işi ne?

Doç. Dr. Fikret Başkaya ve Prof. Dr. Nejla Kurul, konuşmacı oldukları Hacettepe Üniversitesi’ne alınmadılar. 

Hacettepe Üniversitesi’ndeki Genç-Sen üyeleri 16 Aralık tarihinde üniversitelerinde Özgür Üniversite’nin kurucusu Doç. Dr. Fikret Başkaya ve SYKP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul’un konuşmacı olduğu “Yeni Türkiye ve Eğitim” konusunda bir panel planladı. Lakin panelde konuşmacı olan hocalar, üniversiteye giriş kapısında özel güvenlik tarafından içeri alınmadı. Gerekçe olarak ise Genç Sen’e üye Hacettepe  Üniversitesi öğrencilerinin uygun dilekçe vermedikleri bahanesi sunuldu. Bunun üzerine Doç. Dr. Fikret Başkaya ve Prof. Dr. Nejla Kurul, konuşmalarını Üniversite’nin önünde yaparak öğrencilerle birlikte olayı protesto ettiler.

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden olan Hacettepe, öğrenme ve öğretme özgürlüklerini en çok ihlal eden üniversite durumuna gelmiş durumda. Öğrencilerin akademik ve demokratik taleplerine yönelik soruşturma ve yasak haberlerinin de ardı arkası kesilmiyor.

Büyük şirketlerin paneller düzenleyip, stantlar açabildiği, bakanların miting alanı gibi kullanabildiği üniversiteye iki bilim insanının sokulmaması üniversitenin siciline işlenmiş kara lekelerden biri olarak tarihe geçti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler