Üniversite öğrencileri "Üniversiteyi savunuyoruz" diyerek yürüdü

İstanbul Üniversitesi'nde toplanan öğrenciler, son döem İstanbul Üniversitesi'nde ve ODTÜ'de yaşanan saldırılara karşı basın açıklaması yaptı.

Üniversite öğrencileri

Siyasi Haber/İstanbul

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde toplanan öğrenciler, "Üniversiteyi Savunmak bilimi, aklı, doğayı, emeği savunmaktır" pankartıyla yürüdü. Beyazıt Yerleşkesi anakapı önünde toplanan öğrenciler adına basın açıklaması Nurseli Gözüaçık okudu. Basın açıklaması okunurken polis öğrencileri abluka altına aldı. 

Üniversite öğrencileri "Üniversiteyi savunuyoruz" diyerek yürüdü

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Başkanlık hesapları içinde olan Erdoğan, 1 Kasım sonrası tüm muhalefete karşı açtığı savaşı el yükselterek sürdürüyor. Kürt illerinde Kürt halkına yönelik başlatılan savaşla katliamların ardı arkası kesilmezken her yerde “savaş” siyaseti iktidar tarafından istikrarla devam ettiriliyor.

AKP’nin hedefinde 13 yıldır istediği kalıba sokamadığı üniversiteler var. Fikirlerin önünü kesmek için en iyi bildikleri saldırı politikalarını hayata geçiriyorlar.  Başta İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ olmak üzere birçok üniversitede gerici saldırıların önünü açan ve çetelerin sırtını sıvazlayan AKP bu işbirliğini her yerden açık ediyor. ODTÜ’de yaşanan saldırıların ardından, AKP’li vekilin “Cizre’ye nasıl girildiyse ODTÜ’ye’de öyle girilir” sözü bunun bir örneğidir. Diyanet İşleri’nden YÖK başkanına kadar ODTÜ ile ilgili çeteleri savunan açıklamalar yapıldı. Son olarak Erdoğan’ın ODTÜ rektörüne “Gereğini yapın” emrini verdiğini açıkça ilan etmesi, üniversitelerde yaşanan gerici saldırıların AKP merkezli yönetildiğini gözler önüne sermiştir. Bu saldırılarla üniversitede düşünce ve ifade özgürlüğünün gasp edilmesine dayanak oluşturulmaya çalışılıyor. Esas amaçları üniversitenin kamusal niteliği yok etmek, kendi iktidarları için, kendi çıkarları doğrultusunda üniversiteyi dönüştürmektir.

Üniversiteler bilimin yeridir

Tüm bu yaşananlar bize, üniversitelere yönelik organize bir saldırının olduğunu ve üniversiteyi teslim almak için tüm kozların kullanıldığını gösteriyor. Bilimin ve aklın olduğu yerde AKP’ye, mezhepçi-gerici çetelere ve faşizme yer yoktur. Gençlik; bilmin ve aklın yolundan giderek düşünmeye, sorgulamaya, fikirlerini dile getirmeye devam ederek üniversiteyi gericiliğe ve faşizme karşı savunmaktan geri durmayacaktır. Üniversiteler, karanlığın değil bilimin adresi olacaktır.

Emri alan rektör, polise emri veriyor

AKP’den “işi bitirin” emrini alan rektörler gerici çeteleri koruduğu gibi eşitlikten ve özgürlükten yana olan her öğrenciyi ve akademisyeni soruşturmalarla baskılamaya çalışıyor. Polisle işbirliği içindeki rektörler ablukayı daraltmaya, gençliğe geri adım attırmaya çalışıyor. Bu koşullarda üniversitelerde yetki rektörlerde toplansa da üniversiteyi yönetecekler; öğrencileriyle, akademisyenleriyle ve çalışanlarıyla üniversite bileşenleridir. Özgür üniversite, özgür akademi için üniversite bileşenleriyle birlikte geri adım atmamaya kararlıyız.

Gençlik AKP’nin karşısında olmaya devam edecek

Savaş iktidarını sürdürmek için her alanda muhalefete saldıran AKP, bir yandan da savaşına gençleri feda etmeye hazır. “Çehrenizde şehitlik aşkı görüyorum” diyen Davutoğlu’nun ve iktidarının, gençliğe ölümden başka bir seçenek sunmadıkları aşikardır. Yıllardır devletin ölüm ve savaş politikalarına direnen gençlik bugün de ısrarla barış için direnmeye devam edecek.

İktidar, güttüğü kutuplaştırıcı politikayla gençliği de bölmeye ve mücadelesini, taleplerini ezmeye çalışıyor. Üniversitelerde bu planını işletirse toplumsal muhalefeti ezmesinin daha kolay olacağını düşünüyor. Ancak karşımızda heybetli bir güce sahip iktidar değil savaşla ayakta kalmaya çalışan bir AKP vardır. Hükümetin içine gireceği ilk krizde gençlik diktatörlüğün üzerine yürümekten bir adım geri durmayacaktır. AKP’ye, gericiliğe ve faşizme karşı bilimi, demokrasiyi, emeği ve üniversitelerimizi savunacağız. Üniversitelileri, üniversite bileşenlerini vemücadele edenleri bu saldırılar karşısında üniversiteyi savunmaya çağırıyoruz.

Üniversite Öğrencileri

Üniversite öğrencileri "Üniversiteyi savunuyoruz" diyerek yürüdü

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler