Üniversite Öğrencileri: Ey Hollanda, kampüslerde buluşuyoruz, bunu da gel engelle!

Üniversite Öğrencileri, Hollanda ile yaşanan diplomatik krize ilişkin bir açıklama yayınladı. İronik bir dille kaleme alınan açıklamada üniversite öğrencileri kampüslerde forumlara davet edilirken, “Ey Hollanda! Biz kampüslerimizde forumlarda buluşuyoruz, sıkıysa bunu da gel engelle!" denildi. "Etkinliğimiz portakallıdır” notu düşüldü.

Üniversite Öğrencileri: Ey Hollanda, kampüslerde buluşuyoruz, bunu da gel engelle!

Üniversite Öğrencileri tarafından yapılan açıklamada, iktidarın ülkede kendi yarattığı baskı ve şiddet ortamını, referandum sürecinde ‘Hayır’ diyenlere yönelik saldırıları görmezden gelip Hollanda ve Avrupa ülkelerini ‘Nazi, faşist’ gibi sözlerle suçlamasına gönderme yapılarak “Gelin dünyanın en demokratik ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi geleneğini, hükümetin demokrasiye olan bağlılığını, Türkiye demokrasisinin beşiği olan üniversitelerden tüm dünyaya gösterelim” ifadeleri kullanıldı.

“Hayatlarındaki en büyük amaçları Türkiye’nin güçlenmesini engellemek olan dış mihraklar şimdi de Hollanda’da devrede” denilen açıklamada, “Burası Türkiye. Burası faşizmin mezarı, demokrasinin beşiği. Burada Hayır demek bile serbest. Hadi onlara demokrasi neymiş gösterelim” denildi.

Üniversite Öğrencilerinin açıklamasının tamamı şöyle:

Büyük oyunu üniversiteliler bozacak!

Hadi onlara demokrasi neymiş gösterelim

Ülkemiz üzerinde kirli oyunlar oynanmaya devam ediyor. Hayatlarındaki en büyük amaçları Türkiye’nin güçlenmesini engellemek olan dış mihraklar şimdi de Hollanda’da devrede. Her biri yılmaz demokrasi savunucusu olan bakanlarımızın Hollanda’da toplantı ve miting yapması engelleniyor, ülkemizin itibarı ayaklar altına alınıyor. Sözde demokratik ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti bakanlarını ve Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızı hukuku ayaklar altına alarak engelliyor.

Şimdi sıra bizde. Cumhurbaşkanı ve bakanlarca defaatle dile getirildiği gibi toplanma ve ifade hürriyeti demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Bu kişisel hak ve özgürlükler asla çiğnenmemelidir. Hollanda’daki Nazi özentisi faşist tutumun bu topraklarda asla ve asla var olmadığını, var olamayacağını gösterelim. Gelin dünyanın en demokratik ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi geleneğini, hükümetin demokrasiye olan bağlılığını, Türkiye demokrasisinin beşiği olan üniversitelerden tüm dünyaya gösterelim.

Bakanlarımıza Avrupa’da yaptırılmayan toplantıları üniversitelerimizde yapıyoruz. Referandumu üniversitelerimizde konuşuyoruz. Bugüne kadar üniversitelerde referandumun konuşulmasını engellemeye çalışan Hollanda lobisine de tarihi bir ayar vermek istiyoruz. Burası Türkiye. Burası faşizmin mezarı, demokrasinin beşiği. Burada Hayır demek bile serbest. Hadi onlara demokrasi neymiş gösterelim.

Ey Hollanda! Biz kampüslerimizde forumlarda buluşuyoruz, sıkıysa bunu da gel engelle!

Not: Etkinliğimiz portakallıdır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler