Uluslararası Barış Ödülü Suriyeli mülteci Almellehan’’a verildi

Küçük yaşlardan itibaren mülteci kamplarında kalan ve Ürdünlü çocukların eğitim sorunlarıyla ilgilenen Suriyeli Muzoon Almellehan, 11. Uluslararası Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Uluslararası Barış Ödülü Suriyeli mülteci Almellehan’’a verildi

Suriyeli mülteci eğitim aktivisti Muzoon Almellehan, 11. Uluslararası Barış Ödülü’ne (Dresden Preis – International Peace Price) layık görüldü. Ödül töreni, Almanya'nın Dresden kentinde Semperoper Dresden opera salonunda gerçekleştirildi. Törende, 10 bin Euro değerindeki para ödülünün de sahibi olan Almellahan’a, ödülünü 2015 yılında Almanya’nın Dresden kentine sığınan bir başka Suriyeli mülteci Lina Abdallah sundu.

Ödülle ilgili konuşan Almellehan, görevini gururla yürüttüğünü söyledi. Çocukların, mülteci kampında zorla çalıştırıldıklarını ve evlendirildiklerini belirten Almellehan, “Çocuklar bunun sonucunda iyi bir eğitim ve gelecek fırsatını kaybediyor. Bu yüzden çocukların sesi olmak ve okula gitmelerine imkân sağlamaktan gurur duyuyorum” dedi.

 

Dünyanın en etkin 30 genci arasında

Hayatını İngiltere’de sürdüren 21 yaşındaki Almellehan, kriz bölgelerindeki çocukların eğitimine devam etmesi için çalışan en etkin kişiler arasında görülüyor. “Time Magazine” dergisi, 2017 yılında Almellehan'ı dünyanın en etkin 30 genci arasında gösterdi. Genç aktivist, 2017 yılından beri UNICEF’in en genç İyi Niyet Elçisi görevini yürütüyor.

(BİANET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler