Ulaştırma Bakanı Arslan: Yol yapım işini HDP'li belediyelerden aldık, Karayolları'na verdik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kürt illerinde yol yapım işini belediyelerin elinden alarak, Karayolları'na devrettiklerini, Valilikler talep ederse kapsamın genişleyebileceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Arslan: Yol yapım işini HDP'li belediyelerden aldık, Karayolları'na verdik

Binali Yıldırım’ın Başbakanlık koltuğuna oturtulmasının ardından Yıldırım’la özdeşleşen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na da Ahmet Arslan getirildi.

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'la yaptığı söyleşide yeni bakan operasyon yapılan 7 ilçede ve Şırnak kent merkezinde artık yolların Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yapılacağını, 7 ilçedeki ihale süreçlerinin de tamamlandığını anlattı. Valiliklerin talebi doğrultusunda uygulamanın bütün bölgeye yayılabileceğinin de altını çizdi.

Arslan’ın bölgedeki yollardan, projelere kadar uzanan açıklamaları özetle şöyle:

 (Güneydoğu’da karayollarının durumu, yol altına mayın döşenmesi ve yaşanan tahribatlar konusunda) Şimdi Güneydoğu’da yollarla ilgili bir sıkıntı yok. Ancak operasyon yapılan ilçelerde, çukur kazılan yerlerdeki yolların sıcak asfalt yapılmasıyla ilgili toplam 7 ilçede ihaleler yapıldı, işe başlandı. Sadece Şırnak’la ilgili ihale hazırlığı devam ediyor. Güneydoğu’da belediyelerin yaptığı yollarda sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle o yolların hepsini şehir içi de dahil, Karayolları Genel Müdürlüğü marifetiyle ihalelerini yaptık, sıcak asfaltlarını biz yapacağız. Dolayısıyla bizim arkadaşlarımız işin başında olacak. Toplam 220 kilometre.

 Valiliklerle protokol: (Operasyon yapılan ilçeleri mi diyorsunuz?) Evet. Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin, Dargeçit, Derik, Sur. Diyarbakır, Mardin ve Şırnak valilikleri ile yapılan protokol çerçevesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla eşgüdüm halinde orada koordinasyonla oradaki çalışmaları özellikle yürütüyoruz. Toplamda 7 ilçe ve Şırnak’ı kapsıyor. Valiliğin belirlediği öncelik çerçevesinde şu an işlemi yapıyoruz. Şırnak’ın ihalesi henüz yapılmadı. Operasyonlar sürdüğünden, bitince tespit yapacağız. İhale aşamasındayız. (Bütün bölgede aynı yöntem izlenecek mi?) Valiliklerin ihtiyaç hissettiği yerlerde protokol çerçevesinde bunları yapacağız.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler