Ücretleri ödenmeyen Erzurum Şenkaya’lı madenciler haklarını istiyor

Erzurum’un Şenkaya ilçesine bağlı Kömürlü Köyü’ndeki maden işletmesinin işçileri, ücretleri ödemeyip ortadan kaybolan patronlar nedeniyle mağduriyet yaşıyor. İşçiler içerde kalan ücretleri ile kıdem ve ihbar tazminatlarını istiyor.

Ücretleri ödenmeyen Erzurum Şenkaya’lı madenciler haklarını istiyor

SiyasiHaber

Erzurum’un Şenkaya ilçesi, Kömürlü Köyü’ndeki maden işletmesinin işçileri, ödenmeyen ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları nedeniyle zor günler geçiriyor. 2017’de açılan kömür işletmesinde yeraltında çalışan madencilere, ayda 3500 lira olan maaşlarının 1300 lirası ödendi. Yaklaşık 1,5 yıl süren iş sırasında hak ettikleri ücretlerin ödenmemesi üzerine madenciler iş bıraktı. Bunun üzerine kömür madeninin ruhsat sahibi Canip Karabulut ile taşeronları olan Şahin Öner, Mikail Gökkaya ve Mehmet Taşkın ortadan kayboldu. Maden ocağı ile işletme kapandı. İşçiler dört aydır işsiz. İşçilerin sigortalarının da tam yatırılmadığı ortaya çıktı.

İşçilerden 15’i birikmiş ücretlerini alabilmek için önce arabulucuya başvurdu. Arabulucu, “Patronlarınızı çağırdım, gelmedikleri için siz artık mahkemeye gideceksiniz” dedi. İşçiler bunun üzerine mahkeme açılması için bir avukata vekalet verdi. Ancak henüz hiçbir gelişme olmadı.

Maden işletmesinde yeraltı ve yerüstünde yaklaşık 50 işçi çalışıyordu.

Haklarını alamayan işçilerden Murat Turğut, şu bilgileri verdi:

“2017’nin Mart ayından itibaren çalışıyordum orada. Çıktığım tarihe kadar 17-18 ay çalıştım.

“Biz patronla şöyle anlaştık: “Maaş 3500 TL ama ben kömürü çıkarıp para kazanana kadar, size 1300 TL ödeyeceğim, sonra 3500’e tamamlayacağım” dedi. Bu şekilde çalışmamız için bizden 6 ay müsaade istemişti. Maden ocağı yeni açılmış, işletme yeni açılmış, bu nedenle kabul ettik. Ama 6 değil, 18 ay geçti… 1300 lirayı 5-6 ay hemen hemen aldık. Ama sonra ödemeler aksamaya başladı. Her ay 3500 liranın üstü olan 2200 ile daha sonraki ödenmeyen maaşlar içeride kaldı. “Bunları vereceğim” dedi, ama hala hiçbir şey vermedi.

“Sonra da işletme ve ocak kapandı. Paramızı alamadık, mağdur olduk. Patronlar paramızı vermeden ortadan kayboldu.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler