Üç ay daha: OHAL, 19 Ocak'a kadar uzatıldı

19 Ekim’de sona erecek olağanüstü halin (OHAL) üç ay daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis’te kabul edildi.

Üç ay daha: OHAL, 19 Ocak'a kadar uzatıldı

Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında OHAL’in uzatılması yönünde tavsiye kararı alınmıştı.

Meclis’in bugünkü onayıyla OHAL beşinci kez uzatıldı. Darbe girişiminin ardından ilan edilen ve bir yılı aşkın süredir devam eden OHAL en az 19 Ocak tarihine kadar sürecek.

Bahçeli’den açık çek

CHP ve HDP’nin OHAL’e ilişkin eleştirileri sürse de, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘terörle mücadele’ devam ettikçe, OHAL’e destek sunacaklarını her fırsatta yinelemiş ve “Terörün kökü kazınıncaya, FETÖ ile hesaplaşma bitene kadar OHAL’e destek vereceğiz” demişti.

‘OHAL kalksın’ çağrısı

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), olmak üzere iş dünyası sık sık OHAL’in kalkması gerektiğini vurgularken, Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere, Avrupalı parlamenterler de aynı sıklıkta OHAL’in kaldırılması gerektiğini dile getiriyor.

İş dünyasının OHAL’le ilgili endişelerini anlamakta güçlük çektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, OHAL’in bir süre daha kaldırılmayacağını vurguluyor.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler