Twitter'da dün gece ne oldu?

Dün gece sosyal medyada tarihin en büyük 'hackleme' vakalarından biri gerçekleşti: Toplamda milyonlarca takipçisi bulunan onlarca önde gelen ismin Twitter hesapları ele geçirildi ve bir bitcoin hesabına para aktarılmasını isteyen mesajlar paylaşıldı.

Twitter'da dün gece ne oldu?

SiyasiHaber

Sosyal medya platformu Twitter dün, bugüne dek görülen en büyük siber saldırılardan birine maruz kaldı. Aralarında Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Apple ve Demokrat Partili başkan adayı Joe Biden’ın da bulunduğu onlarca önde gelen şahıs ve firmaya ait mavi tikli hesaplar hacklendi. Atılan mesajlarda, dünyanın bazı en ünlü isimleri bir bitcoin cüzdanına (hesabına) para gönderilmesi çağrısı yapılıyor, bunu yapanların iki kat fazla kazanım elde edeceği öne sürülüyordu.

 

Kimler hacklendi?

Hacklenenler arasında, toplam takipçi sayısı milyonları geçen Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin eski başkan yardımcılarından olan, Demokrat başkan adayı Joe Biden, milyoner Mike Bloomberg, Uber, Apple, Rapçi Kanye West, televizyon yıldızı ve West’in eşi olan Kim Kardashian vardı.

Bu isimlerin hesaplarından eş zamanlı olarak paylaşılan mesajların tamamında bir bitcoin hesabı paylaşılıyor, yarım saat içinde gönderilen paranın iki katının kazanılacağı iddia ediliyordu. Hesaplarda ünlü isimlerin ‘kazandıklarını topluma geri verme’ kararı aldığı öne sürülüyordu.

hacak1

Dolandırıcılar ne kadar kazandı?

Amerikan basını, Twitter’ın durumu fark edip hesapları kapatmasına dek geçen sürede söz konusu cüzdana 100 bin doların üzerinde Bitcoin gönderildiğini yazdı. CNN televizyonuna konuşan Bitcoin araştırmacısı Tim Cotten, söz konusu Bitcoin cüzdanının Twitter’daki hacklemelerden hemen önce açıldığını söyledi. Buna göre, elde edilen mebla kısa sürede başka cüzdanlara aktarıldı.

hacak2

Arkasında kimler var?

BBC News’a konuşan bir güvenlik kaynağı, mavi tikli hesaplardan atılan tweetlerin bazılarının, kullanıcıları cryptoforhealth.com (sağlık için kripto.com) adresine yönlendirdiğini, bu adresin de [email protected] adresini kullanan bir siber saldırgana ait olduğunu anlattı. Cryptoforhealth, aynı zamanda bir Instagram sayfasına da sahip. Bu profilin tarifinde bir gülen suratla birlikte “Bizdik” yazıyor. Hesaptan yapılan bir paylaşımda ise “Bu, yardım amaçlı bir saldırıydı. Paranız doğru yere gidecek” deniliyor. Ancak saldırıyı düzenleyenin, bu hesabın sahibi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Son Haberler

Popüler Haberler