Tutuklu trans kadın Esra Arıkan açlık grevine başladı

İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan trans kadın Esra Arıkan, tedavisi için Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevki cezaevi yönetimi tarafından gerçekleştirilmediği için açlık grevine başladığını açıkladı

Tutuklu trans kadın Esra Arıkan açlık grevine başladı

İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu trans kadın Esra Arıkan hastaneye sevk talebi cezaevi yönetimi tarafndan reddedildiği için açlık grevine başladı.

kaosGL.org’dan Gözde Demirbilek’in haberine göre, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan trans kadın mahpus Esra Arıkan, idrar yollarındaki sıkıntının tedavisi için cinsiyet uyum ameliyatı olduğu Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevkini istedi ancak hapisane idaresi sevki gerçekleştirmedi. Arıkan, doktoruna ulaşıncaya kadar açlık grevi yapacağını duyurdu.

 

“Doktor, hapishane idaresini bilgilendirmişti ama sevki gerçekleştirmiyorlar"

Vasisi Merve Arkun, Esra’nın hapishane yönetimi tarafından maruz bırakıldığı ayrımcı süreci kaosGL.org’dan Gözde Demirbilek’e anlattı.

“Esra’nın öncelikli talebi Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastenesi’ne sevk olabilmek. Daha önce de ameliyat sonrasında bir sıkıntı yaşamıştı. Doktoru, Esra’nın yaşayacağı herhangi bir sağlık probleminde doğrudan kendisine getirilmesini başka bir hastaneye sevk edilmemesi gerektiğini belirtmişti. Hapishane idaresine de bu doğrultuda bir bilgilendirme yapmıştı.

Ancak Esra 2 aya yakındır yaşadığı sıkıntı nedeniyle Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmek istese de sevki bir türlü yapılmıyor. En son bu hafta başı açlık grevine başlayacağını söyleyince hapishane yönetimi bu kez hastaneye sevk etti ama Esra’nın doktoruna değil başka bir hastaneye. Durum böyle olunca Esra da açlık grevine başladı. Bu hafta başında avukatı, kendisi ile görüştü. Görüş sonrası hapishane müdürü ile de görüştü. Müdür ‘gerekenin yapılacağını’ söyledi. Umuyoruz ki yakın zamanda kendi doktoruna sevki verilir.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler