Tutuklu Grup Yorum üyesi: Saldırıya uğradık

Şakran’da tutuklu bulunan iki Grup Yorum üyesi, hücrelerinde darp edildiklerini anlatarak, katıldıkları duruşmada “Can güvenliğimiz yok” şikayetini yaptı. Burhaniye’de tutuklu bulunan müzisyenler de kendilerine sıcak su verilmediğini anlattı.

Tutuklu Grup Yorum üyesi: Saldırıya uğradık

Grup Yorum’un Şakran Kadın Hapishanesinde ve Burhaniye T Tipi Hapishanesinde tutuklu bulunan üyeleri, kötü muameleye maruz kaldıklarını açıkladı.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, İzmir’deki Şakran Cezaevinde tutuklu bulunan Sultan Gökçek, “hücrelerinde gardiyanların saldırısına uğradıklarını” Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandıkları 4 Temmuz tarihli duruşmada anlattı.

Gökçek SEGBİS’le ifade verdiği mahkeme salonunda “Askı ile bizi boğmaya çalıştılar, can güvenliğimiz yok” dediğinde de SEGBİS bağlantısı kesildi.

Gökçek daha sonra avukatlarıyla yaptığı görüşmede, yine tutuklu olan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel ve dört kadının daha bulunduğu hücreye “gardiyanlarca baskın yapıldığını, fiziki saldırıya uğradıklarını” anlattı.

Burhaniye T Tipi Hapishanesinde tutuklu bulunan Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt ve Betül Varan da kaldıkları koğuşa sıcak su verilmediğini açıkladı.

Varan’ın telefon görüşmesinde yakınlarına verdiği bilgiye göre, kısa süre öncesine kadar hücrede üç kişi kaldıklarını ardından üç kişinin daha geldiğini, ancak sıcak su kotasının halen üç kişi kalıyorlarmış gibi uygulanarak kullanım ihtiyaçları bitmeden kesildiğini anlattı.

Dört üyesi “arananlar” listesinde

Grup Yorum üyesi 11 kişi çeşitli hapishanelerde tutuklu bulunuyor.

Grup üyeleri Selma Altın, İnan Altın, Ali Aracı ve İbrahim Gökçek, İçişleri Bakanlığı'nın “Aranan teröristler” listesinde, Gri Liste’de yer aldı.

“DHKP-C üyeliği” ile suçlanan Grup Yorum üyelerini ihbar edenlere 300 biner TL para ödülü vaaddediliyor.

Euronews, Selma Altın ve İnan Altın’ın Fransa'dan sığınma talebinde bulunduklarını yazmıştı.

2015’ten beri “Bağımsız Türkiye Konseri” adıyla verdikleri konserleri Valilikçe yasaklanan grup, 1 Temmuz 2018’de “internet konseri” vermişti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler