Tutuklu gazeteciler cezaevinden seslendi!

Tutuklu gazeteciler koronavirüs salgını kapsamında cezaevlerinde alınan önlemlerin yetersizliğine dair mesaj yayınladı. Cezaevinde salgın başlarsa sorumluluğu kim üstlenecek?” sorusuna cevap arayan gazeteciler, “Tüm gazeteciler ve hayatları tehlikede olan tüm tutuklular tahliye edilsin!” dedi.

Tutuklu gazeteciler cezaevinden seslendi!

 

SiyasiHaber

İtalya ve İran koronavirüs nedeniyle binlerce siyasi tutuklu ve hükümlüyü tahliye etti. Hükümet, Kovid-19 salgını nedeniyle infaz indirimi düzenlemesini yürürlüğe sokarak 100 bin mahkûma tahliye planlıyor fakat terör suçları düzenlemeye dahil değil. Oysa pek çok gazeteci terör suçlamalarından tutuklu ya da hükümlü.

 

Gazetecilik yaptıkları için tutuklanan gazetecilerden mesaj var!

Tutuklu gazeteciler koronavirüs salgınına dair cezaevlerinde alınan önlemlerin yetersizliğine dair mesaj yayınladı. Gazeteciler,  “Önlem adı altında tek bir koğuşta bu kadar kişinin tutulması bir salgını nasıl önleyecek? İngiltere’den sonra Türkiye hapishanelerindeki mahkumlarda da virüs görülürse bu karantinalar yeterli olacak mı? Cezaevinde salgın başlarsa sorumluluğu kim üstlenecek?” diye sordu.

 

‘Gazeteciler ve hayatları tehlikede olan tüm tutuklular tahliye edilsin!’

“Tutukluluk bir halk sağlığı sorunudur, tüm toplumu ilgilendirir” diyen gazeteciler, “Sırf yaptıkları haberlerden, attıkları tweetlerden veya söyledikleri sözlerden dolayı dört duvar arasında tutulan tüm gazeteciler ve hayatları tehlikede olan tüm tutuklular daha da geç kalınmadan tahliye edilsin!” dedi.

 #TutukluGazetecilereÖzgürlük etiketiyle ise saat 11.00'da sosyal medya eylemi yapıldı. 

 

Açıklamanın tam metni:

Koronavirüs Türkiye’ye geç geldi, en azından öyle sanıyoruz.

Vaka sayısı şimdilik sağlık sistemini zorlamayacak düzeyde, en azından öyle düşünüyoruz.

Can kaybımızın sınırlı olduğu söyleniyor, en azından öyle umuyoruz. 

Lakin şundan eminiz: İçinde yüzden fazla gazetecinin, pek çok siyasetçinin, öğrencinin de bulunduğu hapishanelerin doluluk oranı kapasitenin çok üzerinde. Bazı cezaevlerinde karantina koğuşları için hazırlıkların başladığı, transferlerin yapıldığı koğuşlarda ise kişi sayısının ciddi rakamlara ulaştığı söyleniyor.

 

Soruyoruz!

Önlem adı altında tek bir koğuşta bu kadar kişinin tutulması bir salgını nasıl önleyecek? İngiltere’den sonra Türkiye hapishanelerindeki mahkumlarda da virüs görülürse bu karantinalar yeterli olacak mı? Cezaevinde salgın başlarsa sorumluluğu kim üstlenecek? Tutukluluk bir halk sağlığı sorunudur, tüm toplumu ilgilendirir.

İtalya ve İran koronavirüs nedeniyle binlerce siyasi tutuklu ve hükümlüyü tahliye etti. TCK’ye göre de tutuklama bir tedbirdir ve tutuksuz yargılama esastır. Dünyada koronavirüs tehdidi nedeniyle sınırlar kapatılmışken, gazetecilerin kaçacağına dair iddiaların gerçekliği yoktur!

Sırf yaptıkları haberlerden, attıkları tweetlerden veya söyledikleri sözlerden dolayı dört duvar arasında tutulan tüm gazeteciler ve hayatları tehlikede olan tüm tutuklular daha da geç kalınmadan tahliye edilsin!

Hemen şimdi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler