TÜSİAD: OHAL sürebilir, grev hakkı olmasa da olur!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Erdoğan’ın OHAL ısrarına olur verdi ve Fransa’daki gibi farklı bir forma kavuşturulabileceğini söyledi. Bilecik, OHAL ile grevlere müdahale edilmesine de destek verdi, “Grev hakkı olmasa da olur” dedi

TÜSİAD: OHAL sürebilir, grev hakkı olmasa da olur!

Erken seçime yönelik Devlet Bahçeli’nin çağrısına tepkili yaklaşan ancak Erdoğan’ın 24 Haziran tarihini açıklamasının ardından “Hayırlı olsun” diyen TÜSİAD, bu defa da OHAL ile Erdoğan’ın OHAL ile ilgili sözlerine olur verdi.

Erdoğan’ın Meclis grup toplantısında sarf ettiği “İş adamlarımız çıkıp da bize ‘OHAL’in kalkması gerekiyor’ diyorsa bu bizi üzer” sözlerini katıldığı bir panelde değerlendiren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, devlet yöneticilerinin bu hassasiyetleri gündeme aldıkları konusunda hiçbir şüphe taşımadıklarını söyledi.

“OHAL, farklı bir forma kavuşturulabilir”

OHAL’in, bir kanun maddesi ile Fransa’daki gibi bir ara forma dönüştürülebileceğini ya da Türkiye’ye özgü bir yapıya kavuşturulabileceğini savunan Bilecik, “İki gözümüzün biri ekonomidedir, biri de dış politikadadır. Böyle baktığımızda dış ilişkilerden zaman zaman gelen sese bizim dikkat etmemiz gerekir. Buradaki eleştirilere kulak vermemiz gerekir, ama kendi doğrularımızı bulmak kaydıyla” dedi.

OHAL’in varlığının yatırımcıların Türkiye’ye gelişini etkileyip etkilemediği sorusuna şu ana kadar kayıp ve kazançların ortada olduğunu söyleyerek yanıt veren Bilecik, daha iyi bir performans yapılabilecek olmasına karşın bunun mümkün olmadığını, 25 Haziran sonrasındaki temennilerinin bu yönde olduğunu ifade etti.

“Grev hakkının ifadesi olmasa da olur”

Bilecik’in dikkat çeken bir sözü de grevlere ilişkin oldu. Erdoğan’ın “Bir tane fabrikada grev söz konusu mu? Böyle bir şeyde anında müdahalemizi yapıyoruz ve OHAL anında bir çözüm kaynağı oluyor” sözleri sorulan Bilecik, grevin hakkını gaspını savundu:

Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemek istediği biraz daha farklı bir şey. Toplam demokrasi boyutuna ve bütün bunun bileşenlerine bakıldığı zaman grev de tabii ki bir hak. Ama aslolan şu; iyi ekonomiyi besleyen ana noktalarına bakıldığı zaman işvereniyle işçisiyle bütünlüktür. Topyekün bakıldığında umuda koşan, iyiliğe koşan ve güçlü bir işdünyası ekosisteminin tıkır tıkır çalışmasıdır. Yani grev hakkının bu noktalardaki ifadesi olmasa da olur diye düşünüyorum.

Etiketler: TÜSİAD, OHAL, Grev, Erdoğan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler