TÜSİAD başkanı: Türkiye ekonomisi artık kritik noktada

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik Türkiye ekonomisinde finansal kırılganlığın arttığını ifade ederek, “Artık Türkiye için kritik, ekonomide güvenin ve inancın yeniden kazanılması gerektiği noktaya gelindi” dedi.

TÜSİAD başkanı: Türkiye ekonomisi artık kritik noktada

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre büyüme rekorlarının konuşulduğu Türkiye ekonomisinde, finansal kırılganlığın arttığına işaret eden Bilecik, bunun getirdiği risklerin de tartışılması gerektiğini savundu.

Bilecik şöyle devam etti: “Doğrudan yabancı yatırımların zayıf seyrettiği, sıcak paranın da artık gelişmekte olan ülkeleri çok daha riskli görmeye başladığı bir dönemden geçiyoruz. Enflasyonu düşürücü yönde çalışılmalı. Finansal istikrarı güçlendirmek ve güven kazandırmak kritik önemde. İnanç ve güvende problem var.”

“Güzel günler zorlu duraklardan geçer” diyerek Yılmaz Güney’i de anan Bilecik, şunları söyledi: “İki seçeneğimiz var. Ya kötümser olup vazgeçeceğiz ve daha kötüsünün gerçekleşmesine razı olacağız ya da daha iyimser olacağız. Fazla seçeceğimiz yok. Böyle bir ortamda para politikalarında ve mali politikalarda enflasyonu düşürücü yönde çalışılması gerekiyor. Artık Türkiye için kritik bir noktaya gelindi. Ekonomide güvenin ve inancın yeniden kazanılması noktasına gelindi. Hem yüksek hem de sürdürülebilir büyümeyi nasıl başarabiliriz? Sadece reformlarla. Bu yıl reformlarla ekonomi verimliliğini artırmak gerekiyor. Daha yüksek katma değer yaratan bir konuma ulaştırmamız gerekiyor. Bir büyüme vardır, bir de kalkınma vardır. Ekonomik büyüme ekonomik kalkınma için gereklidir ancak yeterli değildir. Çoğunluk her zaman haklı olsaydı dünya aynı kalırdı. Çoğunluğun dediği her zaman doğru değildir.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler