TÜSİAD Başkanı: Cumhurbaşkanımızla sorunumuz yok

TÜSİAD Başkanı: Cumhurbaşkanımızla sorunumuz yok

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, ‘Cumhurbaşkanı’nı tanımıyoruz’ anlamını çıkaracak bir söz etmediğini, Erdoğan’la bir sorunlarının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 10 gün sonraki genel kurulda görevini bırakması beklenen Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer, bir röportajında sarfettiği “Muhatabımız Erdoğan değil, Başbakan Davutoğlu’dur” ve “Paralel devlet görmüyorum” sözleri sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet cephesinden gelen ağır eleştirilere ilişkin olarak, “Bu sözlerden Sayın Cumhurbaşkanı’nı ‘tanımıyoruz’ gibi anlam çıkmaz” dedi.

Dinçer, “Paralel devlet çok ciddi bir iddiadır. Sayın Cumhurbaşkanı  ifade ettiğine göre bunun ortaya çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Gerçekleri ortaya çıkaracak olan yargıdır. Bu anlamda, ortada somut bir şey olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Haluk Dinçer, Cuma akşamı gazetelerin ekonomi müdürlerinin katıldığı Sabancı Center’daki toplantıda soruları yanıtladı.

‘CUMHURBAŞKANIMIZLA HİÇBİR SORUNUMUZ YOKTUR’

Toplantıda tekrar Cansu Çamlıbel’in sorusunun; “TÜSİAD’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkisini nasıl tanımlarsınız?” şeklinde olduğunu anımsatan Dinçer; kendi yanıtının özet olarak; “Bugün itibarıyla gayet iyi tanımlarım. Bugün itibarıyla bizim Cumhurbaşkanımızla hiçbir sorunumuz yoktur. Cumhurbaşkanı devletin başıdır. TÜSİAD’ın muhatabı zaten Cumhurbaşkanı değildir, TÜSİAD’ın muhatabı Başbakan’dır. Bizim çalışma alanlarımızla ilgili bakanlardır. Bizim ilişkilerimiz artık, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden devletin başı ve Türkiye’nin özgür, bağımsız, etkili bir iş dünyası örgütü ilişkisidir. Herhangi bir eleştiride, bir politika önerisinde ya da bir raporda muhatabımız Sayın Cumhurbaşkanı değildir, hükümettir” şeklinde olduğunu belirtti.

‘BUNDAN TANIMIYORUZ ANLAMI ÇIKMAZ’

Dinçer; “Röportajdaki sözlerim bunlar. Bu sözlerden Sayın Cumhurbaşkanı’nı ‘tanımıyoruz’ gibi anlam çıkmaz. Bu bahsettiğimiz muhataplık konusunun gündeme getirilmesi ve eleştiriler yöneltilmesi hiç anlamlı değildir. Cumhurbaşkanı devletin başıdır, cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir. TÜSİAD’ın eleştirilerinin ve politika önerilerinin muhatabı elbette ki hükümettir. Kurumsal muhataplık ilişkisi Cumhurbaşkanı ile değildir. Başbakanladır, bakanlarladır. Hem muhataplık, hem paralel yapı ile ilgili eleştirilerin hiçbirini anlamlı kabul etmiyorum” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler