TÜSİAD Başkanı Bilecik: 'OHAL uzatılmamalı ve tekrarlanmamalıdır'

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, TÜSİAD'ın 48. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Bilecik, Türkiye'nin normalleşebilmesi için OHAL'in kalkması ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı.

TÜSİAD Başkanı Bilecik: 'OHAL uzatılmamalı ve tekrarlanmamalıdır'

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'nin 48. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "Anayasa Mahkemesi'nin, tutuklu gazetecilerin tutukluluk hallerinin kalkması için verdiği karar alt mahkeme tarafından maalesef uygulanmadı. Önde gelen hukukçularımızın, hatta siyasi yönü ne olursa olsun hukuku ve anayasal düzene aykırı buldukları bu kararla, aslında Türkiye'nin AB üyeliğini, demokrasinin yetersizliği üzerinden engellemek isteyenlerin eline tırnak için güzel bir koz verdiğimizden şüphe yoktur. Anayasayı yaşatan içindeki ifadeler kadar, dışındaki uygulamalardır. Medeniyetin ilk şartı şüphesiz adalettir, hukuk devletin toplumsal düzenidir. Adalet olmadan düzen olmaz. Kısaca demokrasi su ise bunun testisi mutlaka adalettir" dedi.

‘OHAL kalkmalı ve tekrarlanmamalı’

Bilecik, "Türkiye'nin hem dünyada hak ettiği saygın konumu koruyabilmesi hem de gelişmesi, kalkınması için yakın tarihin hepimizi sarsan bu travmalarından kurtulup hızla normalleşmeye başlaması gerekir. Bu nedenle atılması gereken ilk adımın, daha öncede başka vesilelerle gündeme getirdiğimiz OHAL'in sonlanması ve bir daha tekrarlanmaması olduğuna inanıyorum. Hain terör odaklarına en etkin güvenlik önlemleriyle darbe vururken, yasama, yürütme ve yargımızı en ileri demokratik standartlara taşımak için her zaman şüphesiz devletimizin yanında olacağız ve fazlasıyla destek vermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

‘İşadamları’ kısmı ‘işinsanları’ olarak değiştirildi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 48. Olağan Genel Kurulunda isim değişikliğine gitti.

'İşadamları' kısmını 'İşinsanları' olarak değiştiren dernek, kararı oy birliği ile aldı. Derneğin adının kısaltması ise değişmeyecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler