Türkiye’ye yabancı yatırım girişi yüzde 18,8 azaldı

Türkiye’ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’ye yabancı yatırım girişi yüzde 18,8 azaldı

Ekonomi Bakanlığı, eylül ayına ilişkin “Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni”ni yayımladı. Buna göre, eylülde 738 milyon dolar doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki yeni veya mevcut şirketleriyle iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi eylülde 230 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, bunun 135 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri kaynaklı oldu.

Ocak-eylül döneminde ise net doğrudan uluslararası yatırım girişi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. Uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi de bu dönemde toplam 5 milyar 98 milyon dolar olarak hesaplandı.

Söz konusu dönemde kurulan 3 bin 959 uluslararası sermayeli şirketin 2 bin 415’i Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 616’sı AB ülkeleri, 286’sı diğer Asya ülkeleri ortaklı şirketler oldu.

Eylül sonu itibarıyla Türkiye’deki uluslararası sermayeli şirket ve şube sayısı, 50 bin 225’e ulaşırken, 6 bin 814 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Buna göre, toplamda 57 bin 39 uluslararası sermayeli şirket Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler