Türkiye'ye ihracata Almanya'dan garanti

Türkiye'yle ticaret yapan Alman işadamları için Merkel'den önemli bir adım geldi. Alman hükümeti, yılın ilk yarısı için Türkiye'ye yönelik 832 milyon euroluk Alman malı ihracatını güvence altına aldı.

Türkiye'ye ihracata Almanya'dan garanti

Almanya, ticaretin aksamaması için yılın ilk yarısında Türkiye’ye yapılan ihracatı Hermes güvencesi altına aldı. Sol Parti’nin konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Federal Ekonomi Bakanlığı, yılın ilk altı ayında Türkiye’ye ihraç edilen 831 milyon 700 bin euro tutarındaki ürün ve hizmetlerin ihracat garantisiyle güvence altına alındığını açıkladı. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre münferit ihracat işlemlerinin risk dağılımı açısından uygun bulunduğuna da açıklamada yer verildi.

Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından Almanya geçen yıl eylül ayında Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerine yönelik Hermes kredilerine getirdiği üst sınırı 22 Temmuz’da kaldırmıştı. Kararla Alman şirketlerine sağlanan Hermes kredi ve yatırım garantilerine getirdiği 1.5 milyar euroluk üst sınırın süresi uzatılmadı.

Türkiye’ye yönelik Hermes kredileri, Alman vatandaşının Türkiye’de siyasi nedenlerle tutuklanması sonucu iki ülke arasında çıkan kriz nedeniyle 2017 yılında bir milyar 500 milyon euro ile sınırlandırılmıştı.

Hermes Kredisi nedir?

Hermes kredileri Alman şirketlerinin Türkiye’ye yönelik yatırım ve ihracatlarını garanti altına alıyor. Ödemelerin aksaması durumunda doğacak zararı karşılıyor.

(GazeteDuvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler