'Türkiye’ye getirilen cihatçılar, tedavi olup Suriye’ye dönüyor'

ABD’li analist Ryan Dawson, Suriye’deki cihatçı militanların ateşkesi fırsat bilerek tedavi olduğunu ve daha sonra Suriye'ye dönerek savaşmaya devam ettiğini söyledi.

'Türkiye’ye getirilen cihatçılar, tedavi olup Suriye’ye dönüyor'

Suriye’de Şam ile cihatçı örgütlerin ateşkesi sonucu BM gözetiminde gerçekleşen takasla, Zabadani’deki Nusra Cephesi militanları ve aileleri Türkiye’ye getirilirken Suriye hükümetini destekleyen savaşçılar da Lübnan’a götürüldü.

BM, benzer ateşkes anlaşmalarının devam etmesini amaçladıklarını, ancak güvenlik nedeniye ayrıntı veremeyeceklerini söyledi. Öte yandan ateşkes, savaşta yaralanan cihatçıların tedavi olduktan sonra terör faaliyetlerine devam edebileceği yönünde endişeye yol açtı.

‘ABD savaşın uzamasından yana’

Ateşkesle ilgili olarak İran televizyonu Press TV’ye konuşan ABD’li analist Ryan Dawson, “Bu kişiler sınırdan geçerek Türkiye’ye gidiyor. Tedavi olup yeniden silahlanarak Suriye’ye dönüyor ve savaşmaya devam ediyor” dedi. ABD’nin Suriye’deki savaşın sona ermesini istemediğini belirten Dawson, “İstedikleri şey çatışmayı uzatmak” diye konuştu.

Etiketler: cihatçılar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler