Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatını kesmek için 8 ülke gizli operasyon timi kurmuş

Türkiye’nin Libya’ya silah ve teçhizat sevkiyatını engellemek için Hafter’i destekleyen Batılı güçlerin gizli bir operasyon timi oluşturduğu ortaya çıktı. Libya’ya bilim insanı kılığında giren 20 kişilik timin görevi Trablus’a silah sevkiyatı yapan Türk bandıralı gemileri engellemek.

Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatını kesmek için 8 ülke gizli operasyon timi kurmuş

 

SiyasiHaber

 

Alman Haber Ajansı (DPU) Birleşmiş Milletler’in (BM)  ‘GİZLİ’ ibareli raporuna ulaştı. Rapor. Türkiye’nin Libya’ya silah ve teçhizat sevkiyatı yapan Türk bandıralı gemileri engellemek için gizli bir operasyon timi kurulduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre General Hafter’i destekleyen Batılı güçler tarafından oluşturulan özel timin operasyonları Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) planlanıyor.

'OPUS Projesi' adı verilen gizli operasyona Avustralya, Fransa, Malta, Güney Afrika Cumhuriyeti, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nden en az 20 kişinin katıldığı belirtiliyor.

 

Operasyon timi Libya’ya ‘bilim insanı’ olarak girdi

Rapora göre grup, Haziran 2019'da Ürdün'ün Amman şehrinden bir kargo uçağıyla Libya'ya gönderildi. Resmi olarak "bilim insanı" statüsü sıfatı ile yolculuk yapan kişilerin görevi ise "jeofizik ve hiperspektral" araştırmalar olarak gösterilmişti.

Bu "bilim" delegasyonunun asıl görevinin Trablus'a silah sevkiyatı yapan Türk bandıralı yük gemilerinin engellenmesi olduğu ortaya çıktı.

Rapora göre operasyonun planlamasında BAE, Ürdün, Malta, Libya, Angola, Botsvana, Güney Afrika ve ABD olmak üzere en az sekiz ülkenin dahli söz konusu ve BAE, Britanya Virjin Adaları ile Malta olmak üzere üç ülkeden en az on şirketin de operasyonda rolü olduğuna dikkat çekiliyor.

Zengin petrol kaynaklarına sahip Libya'da 2011'de uzun süredir iktidarda bulunan Muammer Kaddafi devrilmişti. Bu tarihten beri ülke farklı ülkelerin general Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu ve uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Trablus yönetimi arasındaki güç savaşlarına sahne oluyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler