'Türkiye'nin kirli çamaşırları ortaya saçılacak'

ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNBC, Reza Zarrab davasının sonunda “birçok kirli çamaşırların ortaya döküleceğini” iddia etti.

'Türkiye'nin kirli çamaşırları ortaya saçılacak'

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunun kritik isimlerin İran asıllı iş adamı Reza Zarrab’ın da yargılandığı duruşma 27 Kasım’da New York’ta yapılacak.

Duruşmayı, son dönemde artan Türkiye ABD ilişkileri bağlamında ele alan ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNBC, Zarrab’ın Türkiye’yi sarsacak ifadelerde bulunabileceğini yazdı.

‘Kirli çamaşırlar ortaya çıkacak’

Jeff Danies’ın kaleme aldığı analiz yazıda “dava sonucunda pek çok kili çamaşırın ortaya saçılacağı anlaşılıyor” denildi. Yazıda, davaya yakın bir kaynağın da “Türkler için çok utanç verici şeyler olacak” sözlerine yer verildi.

‘Ankara’nın başı ağrıyacak’

Yazıda ayrıca, “Zarrab’ın, aralarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve ona yakın isimlerin de bulunduğu Türkiyeli yetkililerin, kara para aklama konusunda bilgisi olduğunu itiraf edebileceği” yorumu yapıldı. HALKBANK eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da yargılandığını hatırlatan CNBC, “suçlamalardaki devlet bankasının ilişkileri Ankara’nın başını ağrıtabilir” yorumunu yaptı.

Zarrab’ın avukatı ile Erdoğan arasında gizli görüşme

Yazıda ayrıca, Reza Zarrab’ın eski New York belediye Başkanı Rudy Giuliani’yi avukat olarak tuttuğu hatırlatıldı ve Guiliani’nin Zarrab’ın takas edilmesi için Erdoğan’la geötiğimiz Nisan ayında gizli bir görüşme yaptığı iddiasına yer verildi.

‘İki taraf arasında husumet var’

CNBC, dava sonucunun, son dönemde gerilimin arttığı iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gereceği yorumuna yer verdi. ‘Para aklama davası zaten kötü olan ABD-Türkiye ilişkilerini daha da bozabilir’ başlığı ile verilen haberde, vize krizi, darbe girişimi sonrasında yaşananlar, ABD’nin YPG’ye verdiği destek ve Rusya’dan S-400 füze alımı hatırlatıldı. Yazıda görüşüne başvurulan Washington merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) Türkiye Projesi'nin kurucu direktörü Bülent Alirıza, “her iki taraf arasında husumet var" dedi. Soğuk Savaş sırasında her iki ülkenin de birbirine ihtiyacı olduğu için işbirliğine gittiğini belirten Alirıza bunun artık geçerli olmadığına dikkat çekti. Alirıza, “Artık Sovyetler Birliği yok, Türkiye Rusya ile işbirliği yapıyor ve ABD’nin Soğuk Savaş’ta Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu sebepler ortadan kalktı” dedi. CNBC, krizin artması durumunda İncirlik Üssü’nün kapatılabileceği görüşüne de yer verdi.

Amerikan Enterprise Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda savunma politikası uzmanı Thomas Donnelly, "İncirlik büyük bir kayıp olur, ancak zaman içinde ve bir süre sonra bu durum telafi edilebilir.” dedi.

Dış İlişkiler Konseyi (CFR) adlı düşünce kuruluşunun Ortadoğu ve Afrika çalışmalarının kıdemli uzmanlarından Steven Cook de İncirlik Üssü ve F-35 savaş uçağı projeleri de dahil olmak üzere ikili ilişkilerin açıkça sorgulanması gerektiğini söyledi.

‘NATO operasyonları etkilenmiyor’

Yazıda adı açıklanmayan bir NATO yetkilisi ise ABD ve Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarının Afganistan başta olmak üzere NATO operasyonları üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söyledi.

ArtıGerçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler