Türkiye’nin 10 numaralı gözlem noktası da kuşatıldı

Suriye Ordusu’nun İdlib’teki M4 Karayolu’nun denetimi sağlamak amacıyla yürüttüğü operasyonlar sırasında Türkiye’nin Sher Maghar'daki 10 numaralı askeri gözlem noktası da kuşatma altında kaldı.

Türkiye’nin 10 numaralı gözlem noktası da kuşatıldı

 

SiyasiHaber

Suriye Ordusu’nun Halep Lazkiye arasındaki bağlantı yolu olan M4 Karayolu’nda denetimi sağlamak üzere Han Şeyhun’un kuzeyinden başlattığı ve iki gün içinde yaklaşık 50 köy ve kasabayı cihatçılardan temizlediği operasyon esnasında Türkiye’nin 10 numaralı askeri gözlem noktası da kuşatıldı. Sher Magnar'daki 10 numaralı askeri gözlem noktası Türkiye'nin Hama ve İdlib kırsalındaki en büyük askeri gözlem noktası.

2018 yılının Eylül ayında Soçi Zirvesi’nde imzalanan idlib Mutabakat Zaptı’nda Türkiye’nin İdlib Vilayeti’nde 11 adet askeri gözlem noktası kurması üzerine mutabakata varılmıştır. Türkiye daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde bir askeri gözlem noktası daha kurmuş ve askeri gözlem noktalarının sayısı 12’ye ulaşmıştı. Türkiye daha sonra İdlib Mutabakat Zaptı’nın taraflarına danışmaksızın tek taraflı olarak da askeri gözlem noktaları kurmuş, bu husus tartışmalara neden olmuştu.

Suriye Ordusu’nun geçtiğimiz yılın Ekim ayında başlayan, Türkiye ile Suriye arasında gerilime neden olduğu için Rusya’nın araya girmesiyle duraklayan İdlib’e yönelik operasyonu, Aralık ayının sonunda tekrar başlamış ve Suriye Ordusu Şubat ayının ortalarına kadar süren 1,5 aylık operasyon neticesinde M5 Karayolu’nda denetimi bütünüyle sağlamıştı.

M5 Karayolu’nda denetimin sağlanmasının ardından geçtiğimiz günlerde Suriye Ordusu M4 Karayolu’nun denetimini sağlamak için de harekete geçmişti.

Diğer yandan, Suriye Gözlemevi ve kimi ajanslara göre Heyet Tahrir el Şam militanları Türk Ordusu’nun desteğinde Sekarib ilçesine doğru saldırıya geçerek ilçeyi tekrar ele geçirdiler. Rusya bu bilgiyi kesin bir dille yalanladı ve Suriye Ordusu’nun cihatçıların yapmış olduğu saldırıyı püskürttüğünü bildirdi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler