Türkiyeli karikatürist İtalya'da yıkılan köprüyü birleştirdi

İtalya'da 39 kişinin ölümüne sebep olan Cenova'daki Morandi Köprüsü’nü Türkiyeli karikatürist birleştirdi. Kentin rakip futbol takımları Genoa ve Sampdoria taraftarlarının omuz omuza köprüyü birleştirir halde görüldüğü karikatür sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.

Türkiyeli karikatürist İtalya'da yıkılan köprüyü birleştirdi

İtalya’da onlarca kişinin ölümüne yol açarak yas ve öfke yaratan Morandi Köprüsü’nün çöküşü sonrası, Türkiyeli karikatür sanatçısı Gökçen Eke’nin çizdiği, Cenova kentinin rakip futbol takımları Genoa ve Sampdoria taraftarlarının omuz omuza köprüyü birleştirir halde görüldüğü karikatür sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.

Sosyal medyanın ardından haber siteleri ve yazılı basın da bu çizime yer verirken ülkenin en büyük spor gazetelerinden Corriere dello Sport bu çizimi önceki gün baş sayfasına taşıdı.

Eke’nin çizimini sosyal medyada paylaşanlardan biri olan Torino takımının oyuncusu Lorenzo De Silvestri, “Çok güzel. Birliktelik. Güç. #Genova” diye yazdı. İtalya milli takımı teknik direktörü Roberto Mancini dün başlayan lig maçları vesilesiyle Eke’nin sembol haline gelen çizimini paylaştı ve “Futbolun bir oyun oldugunu ve güzel bir taraftarlığın birleştirici olabileceğini ve olması gerektiğini hatırlayalım” dedi.

Eke: Sembol olacağını düşünmedim

 

İtalya’yı dayanışma mesajında birleştiren bu çizimin yaratıcısı Gökçen Eke, bu eseri hangi duygularla çizdiğini ve çiziminin en beğenilen dayanışma mesajlarından biri haline gelmesiyle ilgili ne düşündüğünü anlattı. 3.5 yıldır İtalya’da yaşayan 36 yaşındaki Gökçen Eke, “İtalya’ya küçük yaşlardan bu yana birçok kişinin derecesine hayret ettiği bir sevgiyle bağlıyım. O yüzden öncelikle böyle bir kaza, ihmal beni çok derinden etkiledi ilk gördüğümde haberleri” dedi. “Böyle bir facianın yaralarının sarılması için de öncelikle farklı tarafların, farklı düşüncelerin bir araya gelmesi gerektiğini” düşündüğünü anlatan Eke, “Bunu da şehrin farklı ve sürekli ezeli rekabet halinde olan Genoa ve Sampdoria kulüpleriyle ve taraftarlarıyla sembolize etmeye çalıştım. Çünkü ancak bu şekilde böyle bir olayın altından kalkılabileceğini düşünüyorum” dedi. Eke, çizimi ilk paylaştığında bu kadar etkileşim almasını beklemediğini de belirtti ve şöyle devam etti: “Oluşan etkileşim beni gerçekten şaşırttı. Bu denli bir sembol haline gelebileceğini tahmin etmemiştim. Birçok ünlüden mesajlar aldım. Hatta yarın Rai’den evime gelecekler. Bu çizimin nasıl doğduğuna dair fikir sahibi olmak ve çizimlerimi nasıl yaptığımı görmek istediklerini belirttiler” dedi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu olan Gökçen Eke, özellikle futbol konulu karikatürleriyle tanınıyor. 

BBC Türkçe

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler