Türkiye’li gazetecinin Alman polisine “ırkçılık” suçlamasıyla açtığı dava sonuçlandı

Mahkeme, Afrin protestolarını takip eden, Avrupa Forum haber sitesi çalışanlarından gazeteci Hüseyin Şenol’un makinasına el koyarak görevini engelleyen, fotoğraflarını silip “Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye’ye) git” diyen polisi hatalı buldu.

Türkiye’li gazetecinin Alman polisine “ırkçılık” suçlamasıyla açtığı dava sonuçlandı

 

SiyasiHaber

2018 yılının Ocak ayında Almanya’nın Ulm kentinde gerçekleştirilen Afrin protestoları sırasında Alman polisi, Avrupa Forum haber sitesi çalışanlarından Hüseyin Şenol’un kamerasını almış ve gazetecinin itirazı üzerine “beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye’ye) git” ifadesini kullanmıştı.

Gazeteci Alman polisine karşı “ırkçılık” suçlamasıyla dava açmış, Alman polisi de buna karşı gazeteci Şenol’un polise “faşist” diye hakaret ettiği suçlamasıyla karşı dava açmıştı.

Alman polisinin açtığı davanın sonucu olarak gazeteci Hüseyin Şenol polise “faşist” dediği gerekçesiyle 20 gün hapis veya 800 euro para cezası çarptırılmıştı. Şenol’un Alman polisine yönelik olarak açmış olduğu davada ise mahkeme, gazetecinin kamerasına el konulması nedeniyle “polisin tavrında hata var ama biraz ortamın gerginliğini de hesaplamak gerekir” gerekçesine yaslanarak takipsizlik kararı vermişti.

Şenol mahkemenin kararlarına karşı bir üst mahkemeye itiraz etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Ulm Mahkemesi’nde gerçekleştirilen itiraz duruşmasında hakim gazeteci hakkında verilen kararı bozdu ve polisin Şenol’un makinasına el koyarak görevini engellemesini, kamerasındaki fotoğrafları silmesini ve “Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye’ye) git” sözünü kullanmasını hatalı buldu.

Hakim, mahkeme masraflarının da Ulm Polisi tarafından ödenmesine karar verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler