Türkiye'de son bir yılda 7 kişi kaçırıldı, 7'sinden de haber alınamıyor!

Türkiye'de kaçırılma olayları yeniden gündemde. Son bir yıl içerisinde 7 kişinin farklı günlerde kaçırıldığı öne sürüldü. Kaçırılan 7 kişiden de haber alınamıyor.

Türkiye'de son bir yılda 7 kişi kaçırıldı, 7'sinden de haber alınamıyor!

Kaçırılan 7 kişinin ortak noktası, haklarında Gülen Cemaati’ne karşın soruşturma yürütülmesi ve KHK ile işsiz kalmaları. Kaçırılma olaylarının bazılarına ilişkin görüntüler mevcut. Bazılarında ise görgü tanıkları bulunuyor. Ancak aileler ve avukatların oldukça zor şartlarda elde ettikleri çevredeki kamera görüntüleri polis tarafından paylaşılmıyor Mobese görüntüleri de avukatların ısrarlarına karşın toplanmıyor. 

Ankara’daki kaçırılma olaylarını gündeme getiren Hale Çapan oldu. Twitter ’da açtığı hesapta, kocası Turgut Çapan ’ın 31 Mart 2017 ’de kaçırıldığını bir videoyla duyurdu. Ardından diğer kaçırılma olayları da peş peşe gündeme geldi. Aileler “bizim de yakınımız kaçırıldı” diye paylaşımlarda bulunmaya başladılar. 

Kaçırılan isimler

Şu ana kadar kaçırıldığı ortaya çıkan 7 isim şöyle:

-Önder Asan

-Turgut Çapan

-Mesut Geçer

-Ayhan Oran

-Hüseyin Kötüce

-Mustafa Özgür Gültekin

-Sunay Elmas

 

Sunay Elmas

Ankara ’da ikamet eden Sunay Elmas, 27 Ocak 2016 ’da kaçırıldı. Çocuklarını Sincan ’a bırakan Sunay Elmas’ın dönüşte Ankara ’nın merkezindeki CEPA Alışveriş Merkezi’nin önünden saat 11 ’de karçıdıldığı iddia edildi.

Ailesinin verdiği bilgilere göre Sunay Elmas ’ın Sincan’dan döndükten sonradan aracının bütün görüntüleri MOBESE’lerde mevcut. Ancak eşinin Ankara Güvenlik Müdürlüğü’ne yaptığı başvurulardan şu ana kadar hiçbir netice çıkmadı. 

Mustafa Özgür Gültekin

Rekabet Kurumu çalışanı olan Mustafa Özgürlük Gültekin'in 21 Aralık 2016’da  Ankara Beştepe ’de kaçırıldığı öne sürüldü. Ailesi bütün kamera kayıtlarını çevreden topladı. Ancak olaya ilişkin güvenlik kamerası kayıtları ele geçirilmesine ve kayıtlarda kaçıran şahısların siluetleri de açık şekilde belirlenmiş olmasına rağmen polis şu ana kadar kadar Gültekin’in kimlerce kaçırıldığına ilişkin etkili bir soruşturma yürütmedi.

Turgut Çapan ve Önder Asan

Kaçırılma olaylarının kamuoyuna yansımasını çektiği videoyla sağlayan olan Ülkü Çapan’ın eşi Turgut Çapan 31 Mart 2017 ’de kaçırıldı. Ankara’nın yeni mahalle ilçesi Şentepe Semti’nden kaçırılan Turgut Çapan, Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu iddiasıyla KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi çalışanıydı. 

1 Nisan 2017’de ise yeniden aynı mahallede bu kez Önder Asan isimli öğretmen kaçırıldı. Önder Asan da, Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu iddiasıyla kapatılan özel okulların çalışanıydı.

Turgut Çapan ’ın da Önder Asan’ın da eşleri sosyal medyadan yaptıkları duyurular ve emniyete yaptıkları başvurulara karşın sonuç alamadılar. 

Aileler tüm hukuki yolları deneyerek yakınlarını bulma umudunu sürdürüyor. Ancak her geçen gün 90 ’lı yıllarda öyle fazla örneği görüldüğü biçimde umutlar azalıyor.  

Etiketler: kaçırılma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler