Türkiye’de koronavirüsten bugün 117 kişi hayatını kaybetti 3 bin 83 kişiye yeni tanı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin koca bugün koronavirüs nedeniyle 117 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 2 bin 376’ya çıktığını açıkladı. 3 bin 83 kişiye yeni tanı konulurken, toplam vaka sayısı da 98 bin 674’e yükseldi.

Türkiye’de koronavirüsten bugün 117 kişi hayatını kaybetti 3 bin 83 kişiye yeni tanı kondu

 

SiyasiHaber

Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs nedeniyle Türkiye’de son 23 saatte 117 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Toplam can kaybı 2 bin 376’ya yükseldi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı ise bugün yeni tanı konulan 3 bin 83 kişiyle birlikte 98 bin 674’e yükseldi. Açıklanan verilere göre bin 84 hasta yoğun bakımda bulunurken, 985 hasta da solunum cihazına bağlı şekilde tedavi görüyor.

 

“Hastanelerde doluluk oranı yüzde 30’un altında”

Hastanelerdeki yatak doluluk oranları hakkında bilgi veren Koca, “Salgın başlar başlamaz tedavileri daha sonra da yapılması mümkün olan hastalarımız, acil olmayan hastalarımız için söylüyorum, tedavilerini o dönem ertelemiştik. Bu sayede hastanelerimizde ciddi bir rahatlama sağlayarak salgına, yani pandemiye hazırlık yapmıştık. Biz bu dönemde yatak doluluk oranlarımızı yüzde 70’lerden yüzde 30’lara çektik” diye konuştu.

 

“Yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 60’a düştü”

Yoğun bakımlardaki yatak doluluk oranını yaklaşık yüzde 20 düştüğü söyleyen Koca, “Yüzde 80’lere yakın seyreden yoğun bakım yatak doluluk oranlarımızı da şu an yüzde 60’lara indirmiş durumdayız. Pandemiye rağmen, şu anda bile gerek servis, gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değildir” ifadelerini kullandı.

 

“Normalleşmeye geçiş tedbirlere uyulmasına bağlı”

Erken teşhis ve tedavinin önemine vurgu yapan Koca, “Erken teşhis ve tedavideki başarımız sayesinde her geçen gün vefat oranlarının düştüğünü görüyorsunuz. Yoğun bakımdaki hasta sayımızda son günlerde düşüyor.  Eğer bu derecede hazırlıklı olmasaydık riskli gruplardan çok ciddi vefat oranları olurdu. Bugünkü tablomuz Avrupa ve ABD’dekinden pek farklı olmazdı” dedi.

Önlemlere uyma çağrısı yapan Koca, “Bu salgında kimse ‘Bana bir şey olmaz’ deme gücüne sahip değildir. Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i 60 yaşından küçük ve başka herhangi hastalığı bulunmayan kişilerdir. Koronavirüs bu sağlıklı bünyeleri de yenmiştir. Dolayısıyla tedbiri her yaş grubunda elden bırakmamak gerekiyor. Kurallara uymamız ve bilinçli hareket etmemiz ölçüsünde normalleşme takvimi gecikmeyecektir. Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz ilan edilen tedbirleri sıkı uygulamamıza bağlıdır” ifadelerini kullandı.

HueO31

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler