Türkiye yine birinci: Haftada 60 saatten fazla çalışan oranı en yüksek ülkeyiz

Ana işlerinde haftada 60 saatin üstünde çalışanların toplam çalışan sayısına oranı bakımından Türkiye OECD üyesi ve ortağı ülkeler içinde 1. sırada yer alıyor.

Türkiye yine birinci: Haftada 60 saatten fazla çalışan oranı en yüksek ülkeyiz

SiyasiHaber

OECD’nin hazırladığı tabloya göre, ana işlerinden haftada 60 saatin üstünde çalışan işçilerin toplam çalışan sayısına oranı OECD üyesi ve ortağı ülkeler için ortalama yüzde 5,6. Bu oranın en yüksek olduğu ülke Türkiye’de çalışanların yüzde 23,3’ü haftada 60 saatin üzerinde çalışıyor.

Bu oran bakımından Türkiye’yi Güney Kore (yüzde 22,6), Kolombiya (18,9), Kosta Rika (16,6), Meksika (14,5) ve Endonezya (14,3) izliyor.

Haftada 60 saatten fazla çalışanların toplam çalışan sayısına oranı en düşük olan ülkeleri ise Baltık ülkeleri ve İskandinav ülkeleri oluşturuyor. Bu oran bakımından en düşükten başlayarak sıralama ise şöyle: Litvanya (0,4), Letonya (1,4), Estonya (1,5), Norveç (1,8), İsveç (1,8).

Çalışanların yüzde 23,3’ünün ana işlerinde haftada 60 saat ve üzerinde çalıştırıldığı Türkiye’de haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğu dikkate alındığında işçilerin ne kadar fazla çalıştırıldığı ortaya çıkıyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler