Türkiye ve Yunanistan görüşme kararı aldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararı aldığını duyurdu.

Türkiye ve Yunanistan görüşme kararı aldı

 

Doğu Akdeniz'de çatışmanın eşiğine gelen Türkiye ve Yunanistan, NATO'nun arabuluculuğunda çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için bir araya gelecek.

Jens Stoltenberg yaptığı yazılı açıklamada, "Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz'de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO'da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı." dedi.

Türkiye ve Yunanistan'ı "iki değerli müttefik" olarak niteleyen Stoltenberg, NATO'nun ortak güvenliği etkileyen konular için en önemli istişare platformu olduğunu kaydederek, "NATO dayanışması ruhu içinde gerilime çözüm bulmak için tüm ilgili müttefik ülkelerle yakın temas içinde kalmaya devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de enerji kaynakları arama çalışmaları başlatması Yunanistan ile arasında derin bir krize neden olmuş durumda. Yunanistan Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirtiyor. İki ülkenin karşı karşıya gelmesi üzerine Almanya arabulucuk yapmıştı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler