Türkiye sağlık malzemesi yollama kisvesi altında S-400 şifrelerini ABD’ye mi verdi?

Yeniçağ Gazetesi’nden Orhan Uğuroğlu’nun haberine göre, Rusya Federasyonu hükümet yetkilileri Türkiye’nin S-400’lerin elektronik şifrelerini 10 milyar dolar almak için Amerika’ya verdiğini ileri sürüyor.

Türkiye sağlık malzemesi yollama kisvesi altında S-400 şifrelerini ABD’ye mi verdi?

 

Uğuroğlu emekli bir general olan okurunun uyarısı üzerine 4 Mayıs tarihinde Rusya Federasyonu hükümet yetkililerinin Avia-Pro haber sitesine yaptıkları ve Cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlanmayan resmi açıklamayı tanık olduğunu söylüyor.

Avia-Pro haber sitesindeki İngilizce metnin Türkçesi şöyle:

"Türkiye'den Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen insani yardım olsa olsa gizli S-400 teknolojilerinin transferi için bir paravan olabilir. Birkaç gün önce Türkiye tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne teslim edilen insani kargoya ek olarak, Rus S-400 hava savunma sisteminin ekipmanlarının bu arada henüz devreye alınmadığı ileri sürülerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ile gizli bir anlaşma yaptığından şüphelenildi. Gönderilen fotoğraflarda görülebileceği gibi hacimli bir kargo hakkında konuşuyoruz -resmi rakamlara göre, bunlar dezenfektanlar, tıbbi maskeler ve solunum cihazlarını içermektedir. Bununla birlikte, Türkiye'deki koronavirüs ile ilgili zor durum göz önüne alındığında, özellikle Türkiye daha önce ABD'den Patriot hava savunma sistemini kullanmayı ve Rus S-400 Sistemi hakkında güvenilirliğini göstermek için bilgi vermeyi talep ettiği ve ilaveten Amerika'dan 10 milyar dolar tutarında borç alma niyetinde olduğu için uzmanlar Erdoğan'ın Trump'la Rusya'ya karşı bu oyunu başlatabileceği görüşündeler.

"Türk S-400'lerinin bir ay önce hizmete girmesi gerekiyordu, ancak Ankara'da öngörülemeyen durumlar açıklandı ve son zamanlarda S-400 konusunda genellikle oldukça kayıtsız kalınmakta. Türkiye'nin daha önce bildirildiği gibi güvenilir bir ortak olmadığı ve bu nedenle ABD'nin Rus S-400 teknolojilerinin aktarılması versiyonunun bu kadar mantıksız görünmediğini unutmamak gerekir. "

Hatırlanacağı gibi bir hafta önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Rus S-400'lerin hizmete alınmasını yıl sonuna erteleyebileceğini açıklamıştı.  

FzJ6Cv

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler