Türkiye Rusya’ya taahhüt etti: “Ortak devriyeleri engelleyen radikal gruplar etkisiz hale getirilecek”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye’nin İdlip’te M4 Otoyolu’nda ortak Rus-Türk devriyeleri yapılmasını engelleyen “radikal grupları” etkisiz hale getirmeyi taahhüt ettiğini açıkladı.

Türkiye Rusya’ya taahhüt etti: “Ortak devriyeleri engelleyen radikal gruplar etkisiz hale getirilecek”

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye ile varılan anlaşma uyarınca Halep ile Lazkiye’yi birbirine bağlayan M4 Otoyolu’nda yapılan ortak devriyeler ve bunu engellemeye çalışan cihatçı gruplara ilişkin açıklama yaptı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, merkezden yapılan açıklamada, “Türk tarafı, güvenlik koridorunda M4 Otoyolu’nda ortak devriye gerçekleştiren konvoyların ilerleyişini engelleyen radikal grupları etkisiz hale getirmeye yönelik faaliyetleri en kısa sürede gerçekleştirmeyi taahhüt etti” dendi.

 

“M4’te ikinci devriye gerçekleştirildi”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi ayrıca, M4 Otoyolu’nun Halep ve Lazkiye’yi birbirine bağlayan bölümünde ikinci ortak devriyenin icra edildiğini kaydetti.

“23 Mart 2020’de İdlip gerilimi azaltma bölgesinde Rus-Türk mutabakatına uygun olarak, M4 Otoyolu’nun Halep ve Lazkiye’yi birbirine bağlayan bölümünde ikinci Rus-Türk ortak devriyesi gerçekleştirildi” denilen açıklamada, güvenlik önlemleri çerçevesinde devriyenin güzergâhının kısaltıldığının altını çizdi.

Güzergâhın, “Türkiye’nin kontrolü altında bulunmayan radikal grupların provokasyonları” nedeniyle kısaltıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Teröristler, provokasyonları gerçekleştirmek için çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor” denildi.

 

“Türkiye’ye süre verildi”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, söz konusu grupların etkisiz hale getirilmesi ve M4’teki ortak devriyelerin güvenliğinin sağlanması için Türkiye’ye süre verildiğini ekledi.

15 Mart’ta Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’teki M4 Otoyolu’nda kara ve hava unsurlarının katılımıyla birinci Türk-Rus ortak kara devriyesinin icra edildiğini duyurmuştu.

 

Cihatçılar M4 Karayolu üstündeki köprüyü havaya uçurmuştu

Heyet-i Tahrir’uş Şam ve Hurras ed-Din gibi cihatçı gruplar, Rus-Türk ortak devriyesini engellemek amacıyla M4 otoyolu üzerindeki bir köprüyü havaya uçurmuştu.

19 Mart’ta ise El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din’in (Dinin Muhafızları), TSK konvoyuna yönelik saldırısı sonucunda iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de yaralanmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler